Yunan lobisi harekete geçti: Türkiye tersi 16 farklı harita!

Yunan basınında yer alan haberde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki temsilciliklerine Türkiye aksisi 16 farklı harita gönderdiği tabir edilerek, Bakanlığın yurtdışındaki Yunan diplomatları Türkiye zıddı lobicilik ile görevlendirdiği aktarıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin son 50 yıldaki Yunanistan’a karşı tavrını gösterdiği tez edilen 16 haritanın yayınladığı haberde, kelam konusu haritaların Yunanistan’ın yurtdışındaki daimi temsilciliklerine dağıtıldığı belirtildi.

DİPLOMATLARA MEKTUP

Haberde, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris’in ise diplomatlara ithafen yazdığı bir mektupta, Türkiye’nin tavrını “revizyonist” olarak nitelendirdiği ve bu tavrın diplomatik kaynaklar vasıtasıyla başka ülkelere anlatılması gerektiğini savunduğu aktarıldı.

Yurtdışındaki Yunan diplomatlara gönderilen raporda ayrıyeten, Mavi Vatan, Türkiye Libya Mutabakatı, geçmişte yaşanan Kardak Krizi, Coğrafik Formasyonlar ve Türkiye’nin ürettiği silahlı insansız hava araçları mevzularının yer aldığı belirtildi.

KAYNAK: İHA