Yapı Kredi’ye 810 milyon dolar sürdürülebilir sendikasyon kredisi

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, Yapı Kredi’nin sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olma özelliği taşıyan 810 milyon dolarlık sendikasyon kredisi, dış ticaretin finansmanı için kullanılacak.

Yapı Kredi’nin 810 milyon dolarlık bu sürecinde, 2021 yılında gerçekleştirilen sürdürülebilirlik ilişkili sendikasyon kredilerinde yer alan “ESG risk idaresi notu ve yenilenebilir güç kaynaklarından elektrik temini” kriterlerine ek olarak Bankanın kapsam 1 ve 2 sera gazı salımlarının azaltılmasına yönelik performans kriteri de eklendi.

“TÜM PAYDAŞLARIMIZA PAHA YARATMAYI HEDEFLİYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğin sağlanması konusunda değerli bir sorumluluk aldıklarını belirtti.

Erün şunları kaydetti:

“19 ülkeden 37 bankanın iştirakiyle sağlanan bu sendikasyon kredisi, memleketler arası alanda ülkemiz iktisadı ve Yapı Kredi’ye duyulan inancın ötesinde, sürdürülebilirlik konusunda üstlendiğimiz sorumluluğa olan inancın da bir göstergesi. Yapı Kredi olarak faaliyetlerimizin uzun vadeli tesirlerine odaklanarak tüm paydaşlarımıza bedel yaratmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik kapsamında kurumsal siyaset ve stratejimizi geliştirirken ekonomik, toplumsal, çevresel ve yönetişim faktörlerinin hepsini bütüncül bir biçimde ele alıyoruz. Bununla birlikte yeşil tahviller, sürdürülebilirlik irtibatlı krediler, yenilenebilir güç ve güç verimliliği kredileri üzere pek çok eser ve hizmetimizle sürdürülebilir kalkınma problemlerine finansal tahliller sunuyoruz. Önümüzdeki devirde de ulusal ve memleketler arası sürdürülebilirlik teşebbüslerine verdiğimiz taahhütleri yerine getirmek için oluşturduğumuz yol haritasının rehberliğinde, sürdürülebilir eser portföyümüzü genişletmeye, yeşil sanayileri güçlendirmeye, çevresel ve toplumsal etkilerimizi yönetmeye devam edeceğiz.’’

Bankanın 349,5 milyon dolar ve 431,5 milyon avro olmak üzere iki başka döviz cinsinden sağladığı kredinin vadesi 367 gün, maliyeti ise sırasıyla SOFR artı yüzde 2,75 ve Euribor artı yüzde 2,10 oldu.

Sendikasyon kredisinin ortak koordinatörlüğünü Bank of America, Abu Dhabi Commercial Bank, Emirates NBD ve The Commercial Bank of Qatar, sürdürülebilirlik koordinatörlüğünü Bank of America, MUFG ve Standard Chartered, aracılığını ise Mizuho Bank üstlendi.

KAYNAK: AA