Uzmanlar açıkladı: Covid-19 geçiren şahıslarda psikiyatrik meseleler artıyor

Covid-19’un bulaş suratının ve öldürücülüğünün yavaşladığı şu günlerde uzmanlar salgının öbür bir olumsuz istikameti üzerinde durmaya başladı.

Covid-19’un yalnızca akciğerde değil psikiyatrik meselelere da yol açığını belirten uzmanlar, ruhsal tesirin yanı sıra virüsün organik nedenlerinin de korku bozukluğu, depresyon, panik atak ve ankisiyete üzere sıkıntılara yol açtığını vurguladılar. Psikiyatri Uzmanı Dr. Süleyman Korkmaz, Covid-19’un insan psikiyatrisi üzerindeki tesirleri hakkında açıklamada bulundu. 

“POLİKLİNİKLERDEKİ HADİSE SAYISI ARTTI”

Covid-19’un insan psikolojisini bozduğunu söz eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Süleyman Korkmaz, “Covid-19 salgını başladı ve tüm dünyayı etkiledi. Bir müddet sonra vefatlar başladı. Herkes etrafından yakınlarını Covid-19 nedeniyle kaybetti. Bu bir endişe oluşturdu. O vakit bizlere panik atak ve telaş bozukluğu olan hastalar gelmeye başladı.

– Kısıtlamalar, kapanmalar insanların eski alışkanlıklarını olumsuz etkiledi. Gelecek tasası ve o anki ortam depresyon, tasa bozukluğu ve panik atak olaylarını polikliniklerde ziyadesiyle görmeye başladık. Bu hadiselerin görünme durumu eskiye nazaran çok daha fazla. Bizler birinci başta bu durumun ruhsal tesirlerden kaynaklandığını düşünmüştük.

– Pandeminin azaldığı ve ortadan 2 yıldan fazla vakit geçtiği şimdilerde ise tabiplerle da görüşmelerimizde bu olayların yalnızca ruhsal etkilenmeden değil, Covid-19 virüsünün kendisinin direkt hudut sisteminde ve beyinde de bir ekip tesirlerinin olduğunu gördük. Covid-19’dan ötürü da inanların bir ekip psikiyatrik belirtiler gösterdiğini gelen hastalardan görüyoruz. Virüse yakalanan hastalardan birçoğu, ‘Ben 3-5 ay evvel Covid-19 geçirdim, bu ezaları yaşamaya başladım’ diyor. Bunun resmi bir tanısı yok ancak biz buna arkadaşlarımızla kendi ortamızda ‘Kovid ankisiyetesi’ dedik. Gerekli araştırmaların yapılmasının akabinde kesinlikle bir ekip analizler tıp literatürüne girecektir” dedi. 

“KALICI TESİRLERİ OLUP OLMADIĞINI VAKİT GÖSTERECEK”

Psikiyatrik sorun yaşayan bireylerin hastalıklarının kalıcı olup olmadığını vaktin ve araştırmaların göstereceğine de değinen Korkmaz, “Covid-19’un ruhsal tesir ve tasaları farklı bir taraftan da virüsün organik dediğimiz kendi oluşturduğu tahribat nedeniyle de bir ekip psikiyatrik belirtiler görüldü. Geçen yıl çok sayıda Covid-19 geçirmiş bireylerde ankisiyete belirtisi, panik ataklar ve depresyona girenleri kendi müşahede ettim. Bu tesirler kalıcı olacak mı? Gelecekte ne olacak? Nereye sarfiyat? Bunları bilmiyoruz. Birinci başta canımızın sıkıntısına düştük. Ölmemek için uğraştık. Akciğer ve hudut sistemindeki tesirleri inceleniyor lakin ruhsal olarak da kalıcı birtakım tesirleri olacak mı onu vakit gösterecek.

– Bilimsel çalışmalar bu duruma açıklık getirecektir. İleride kalıcı bir grup durumun olup olmayacağını da vakit gösterecektir. Aşı olan bireylerde ise kelam konusu belirtileri pek görmedim. Covid-19 geçirip, aşı olmayanlarda panik atak, depresyon ve dert bozukluğu durumuna sıklıkla rastladık” diye konuştu.