Teslim olan Ukrayna askerleri için korkutan karar: Rus vekiller idam istiyor

Ukrayna’nın liman kenti Mariupol’de direnişin simgesi haline gelen Azovstal Çelik Fabrikası’ndaki askerler aylar süren esaretleri sonrası teslim olarak tahliye edilmişti.

Rusya tahliye edilen askerlerin Donetsk bölgesindeki bir eski cezaevi kompleksine yerleştirildiğini duyururken tahliye edilen askerlere ne olacağı günlerdir tartışma konusu haline geldi.

Rusya, silah bırakan 2439 Ukrayna askerinin can güvenliğinin sağlanacağı ve yaralıların tedavi edileceği kelamını vermişti lakin Rusya Devlet Duması’ndaki tartışmalar askerlerin akıbetine ait kaygıları artırdı.

Rus vekiller idam istiyor

Develet Duma’sındaki birtakım milletvekilleri Ukraynalı askerlerin savaş hatalısı muamelesi görmesi gerektiğini savunuyor. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın lideri Vyaçeslav Volodin Ukrayna’nın takas talebine karşılık “Nazi suçluları takas konusu olamaz” dedi.

Bir diğer önde gelen siyasetçi esir düşen Ukraynalı askerler için idam cezasının geri getirilmesini önerirken, daha evvel Ukrayna ile barış müzakerelerine giden heyette yer alan Leonid Slutsky esirlerden “insan kılığına girmiş hayvanlar” diye kelam etti ve yaşamayı hak etmediklerini belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Ukraynalı askerlerin, savaş esiri mi yoksa “savaş suçlusu” mu sayılacağı konusundaki soruları yanıtlamadı.

Ayrılkçı Donetsk’te yargılanacaklar

Interfax haber ajansı bugün tahliye edilen askerlerin Rus mahkemesinde yargılanacağını duyurdu. Ukraynalı askerlerin hangi suçlamalarla karşı karşıya kalacağı belirtilmezken mahkemenin ayrılıkçı Donetsk bölgesinde yapılması planlanıyor.

Terör örgütü olarak ilan edilebilirler

Rusya’nın müzakere heyetinde yer alan Leonid Slutsky fabrikadan çıkan askerlerin birçoklarının aşırı sağcı kümelerle ilişkilendirilen Azov Taburu üyesi olduğunu tez etti. Moskova, Ukrayna silahlı kuvvetlerine entegre olmuş paramiliter örgüt olan Azov Taburu’nu “Nazi” olmakla suçluyor.

Rusya Yüksek Mahkemesi’nin 26 Mayıs’ta Azov Taburu’nu “terör örgütü” ilan etmesi beklenirken, bunun süreci daha da sıkıntı hale getireceği belirtiliyor.

”Zamana muhtaçlığımız var”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski tahliye edilen askerlerin Ukrayna’ya dönmesi için ağır gayret verildiğini belirterek “Müzakereler çok hassas bir halde yürütülüyor. Vakte gereksinimimiz var” demişti.

Askerler harici herkes tahliye edilmişti

Savaşın başlangıcından bu yana binlerce sivilin sığındığı Azovstal, yaklaşık 2 aydır Rus güçlerinin bombardımanı altındaydı. 2 hafta evvel besin, su ve ilaç probleminin yaşandığı çelik fabrikasında bulunan bayanlar, çocuklar ve yaşlılar, Birleşmiş Milletler ile Kızılhaç’ın koordine ettiği ve 7 Mayıs’ta sona eren operasyonla tahliye edilmişti.

RUS ASKERE ÖMÜR UZUNLUĞU MAHPUS CEZASI

Öte yandan Ukrayna’nın Sumi kentinde Ukraynalı bir sivili öldüren 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shishimarin hakkında merakla beklenen karar bugün verildi. Rus Asker, 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov’u öldürmekten hatalı bulunarak ömür uzunluğu mahpusa mahkum edildi.

Rus askerin devlet tarafından atanan avukatı, Shishimarin’in kendisiyle hiç irtibata geçmediğini söylerken, Kremlin Sözcüsü Peskov, Kremlin’in bu davaya ait bir bilgisi olmadığını belirtti.