Taleplere yetişemiyoruz! Yıllık 5 ton rekolteye ulaşıyor

Son yıllarda eserde kaliteyi ve rekolteyi artırmak hedefiyle topraksız tarım ile üretim ön plana çıkarken, bu sistemle çilek üretimi dikkat çekiyor. Seralarda 6 ay dönemi bulunan çileğin üretimi, topraksız tarımla birlikte yılın her ayında üretilebiliyor.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde, pandemi sürecinde kendilerine gönderilen çileğin tadını beğenen çift, yaptıkları araştırmalar sonucu bu çileğin topraksız tarım ile üretildiğini fark etti. araştırmalar yapan çift, hobi hedefli üretime karar verdi. Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Yıldız ve eşi Tolga Yıldız, hobi olarak başladıkları topraksız tarım çilek üretimini meslek haline getirdi. Çift, 500 metrekare alandan seralara nazaran 3 katı çilek hasadı elde ederek, yıllık yaklaşık 5 ton rekolteye ulaşıyor.

“HOBİ EMELLİ BAŞLADIK, 500 METREKARE ALAN TOPRAKSIZ TARIM ÜRETİMİ İLE BİR BUÇUK DÖNÜME DENK GELİYOR”

Topraksız tarım çilek üretimi ile hasat edilecek mahsulü 3’e katladıklarını belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Yıldız, “Eşime kent dışından bir çilek geldi ve lezzeti çok güzeline gitti. Araştırdık ve bu çileğin topraksız tarımla üretildiğini öğrendik. Mesleğim olduğundan ilgilimi çekti. Birinci etapta hobi emelli araştırmaya başladık. Daha sonra üretim alanı küçük, üretim kapasitesi fazla olduğundan dikkatimizi çekti. Bu türlü bir karar aldık ve üretime başladık. Yaklaşık 2 buçuk yıldır üretim yapıyoruz. Her iş güç ve itina istiyor. Fındıkla kıyasladığımız vakit bizim üretim alanımız çok küçük, 500 metrekare. Üretim faaliyeti olarak ise bir yaptığımız sistemle bir arada buçuk dönüme denk geliyor. Fındıkla kıyaslandığında daha verimli oluyor. En azından fındığa alternatif oluyor zira yıllardır tek kültür üretim yapılmakta. Karadeniz Bölgesi’nde çay ve fındık üretiliyor. Buna da alternatif gerekiyordu. Topraklarımız artık randımanını kaybetmekte. Biz de yaptığımız araştırmalara sonucu buna karar verdik” dedi.

“TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ”

Esra Yıldız, topraksız tarım ile üretilen çileğin daha çok talep gördüğünü söz ederek, “Şu anda mutluyuz, talep konusunda ise yetişemiyoruz. Pazara ön hazırlık yapmadık, herkes ön hazırlığını da yapsın. Çok şükür yeterli ve kaliteli üretim yapıldığı vakit herkes size ulaşıyor. Talebi karşılayamadığımız için Allah’ın müsaadesi ile ikinci seramız için hazırlıklarımıza başladık. Üretimine de en kısa vakitte başlayacağız. Yaşanan olumsuz hava kuralları ve mevsim kaideleri üretimi biraz etkiledi lakin üretimimiz devam ediyor. Toprakla üretime nazaran aroması daha lezzetli, hal bozukluğu daha az oluyor ve meyve kalibresi büyük oluyor, bu nedenle de tercih edilirliği artıyor” halinde konuştu.

“FINDIĞA NAZARAN GETİRİSİ DAHA YÜKSEK”

Tolga Yıldız ise seraya dönüştürdükleri alanın geçmişte fındık bahçesi olduğunu, topraksız tarım ile çilek üretiminin fındığa nazaran daha yüksek olduğunu tabir ederek, “Burada topraksız tarım ile çilek üretimi yapıyoruz. 2020 yılının temmuz ayında dikimlerimizi yaptık, şu anda da hasat devam etmekte. Pandemi devrinde bilhassa beşerler organik yiyeceklere alıştılar. Bu süreç bize de yarar sağladı. Bu alan 513 metrekare ve fındık bahçesi idi. Burayı keserek sera haline getirdik. Dönemde yaklaşık 5 ton beklentimiz oluyor fakat mevsim kaidelerine nazaran değişiyor. Geçen sene 3,5 ton civarıydı, bu yıl düştü. Mevsim olağan gittiği sürece yaklaşık 5 ton civarında beklentimiz oluyor. Eşim yüksek ziraat mühendisi, bize katkısı büyük. Bir işi kaliteli yaptığınızda pazar problemi yaşamıyorsunuz, sizi buluyorlar. Şu anda taleplere yetişemiyoruz. O nedenle ikinci sera için çalışmalara başladık. En kısa vakitte onu da faaliyete geçireceğiz ve talepleri karşılayacağız. Burası yarım dönüm ve küçük alanda olmasına karşın fındığa nazaran çok daha düzgün getirisi var” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA