Sürgünün 78. yılı: Kırım tatarlarının acısı anılardan silinmiyor

Kırım Tatar Türklerini, Rus Çariçesi 2. Katerina’nın yok etme siyasetiyle başlayan sürgünleri Sovyetler Birliği’nin başkanı Josef Stalin periyodunda de arttı. Rusya ise bu siyasetleri farklı tekniklerle devam ettirdi.

Kırım’ın Osmanlı Devleti’nin denetiminden çıkmasıyla başlayan Kırım Tatar Türk halkının acısı hiç bitmedi. Anadolu, sürgün yaşayan Kırım Türklerinin birinci adresi oldu. Rus çarlığının baskısından ötürü pek çok Kırım Tatar Türkü Osmanlı Devleti’ne sığındı.

SOVYET RUSYASI KIRIM TATAR HALKINA BASKI UYGULADI

İkinci Dünya Savaşı başladıktan bir mühlet sonra Kırım yarımadasını kaybeden Sovyet Rusyası, yarımadayı tekrar Nazi Almanyası’ndan geri aldıktan sonra Kırım Tatar halkına baskı uygulamaya başladı.

Nazi Almanyası ile iş birliği suçlamasına maruz kalan Kırım Türklerine uydurulan bu münasebetlerle yeni bir sürgünün kapısı da aralanmış oldu.

STALİN, KARARI BİR GECE YARISI YÜRÜRLÜĞE KOYDU

Sovyetler Birliği başkanı Josef Stalin, çıkardığı saklı kararname ile Kırım Tatarlarının Orta Asya’da farklı bölgelere sürgün edilmesini istedi.

Stalin’in kararı 18 Mayıs 1944’te gece yarısı yürürlüğe konuldu. Kararın akabinde 15 dakika içerisinde yataklarından kaldırılarak hayvanların taşındığı vagonlara doldurulan çoğunluğu yaşlı, çocuk ve bayanlardan oluşan 250 bin civarındaki Kırım Tatarı, aç susuz üç günde Orta Asya’ya sürgün edildi.

İnsani olmayan şartlardaki vagonlarda sürgün olanların yarısı daha sürüldükleri bölgelere ulaşmadan hayatını kaybetti.

RUSYA’NIN DENETİMİNE GEÇTİ

Stalin sonrası Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne armağan edilen Kırım, 2014’te yarımadayı yasa dışı ilhak eden Rusya’nın denetimine geçti.

2. Katerina’dan bu yana bu yana vatanlarında kalmak için gayret veren Kırım Tatar Türk halkının bugünkü önderi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım davasının pek çok önde gelen isimleri bugün öz yurtlarından sürgün edilmiş durumda. Başta Kırımoğlu olmak üzere pek çok isme Rusya tarafından Kırım’a giriş yasağı konuldu.

TOPRAKLARINI ALMAK İÇİN ÇABA VERİYORLAR

Yalnızca isimlere değil, birebir vakitte Kırım Tatarlarının iradesini temsil eden Kırım Tatar Ulusal Meclisinin de Rus mahkemesi tarafından “aşırıcı örgüt” sayılarak faaliyetlerine son verildi.

Rusya’nın yarımadayı yasa dışı ilhakı sonrasında pek çok Kırım Tatarı yurdunu terk etmek durumunda kaldı.

1944 sürgününün acısını 78 yıldır anılarından silemeyen Kırım Tatarları, bugün hala öz yurtlarına dönmek ve topraklarını almak için gayret veriyor.

KIRIM TATARLARI ARTIK DE RUSYA’NIN BAŞLATTIĞI SAVAŞTA TEHDİT ALTINDA

Bu çabayı diplomatik olarak milletlerarası alanda sürdüren Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarları, artık de Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle tehdit altında. Rus ordusunun ataklarından kaygı eden Ukrayna’daki pek çok Kırım Tatar Türkü ülkesini terk ederek, tekrar Türkiye ve öteki ülkelerde yaşamak zorunda kaldı.