SpaceX, 36 saat içerisinde 3 roket fırlattı ve geri indirdi

ABD merkezli uzay şirketi SpaceX, bir yandan Starlink internet uydularını yörüngeye fırlatırken, öteki yandan özel şirketlerin uydularını da uzaya gönderiyor.

En son fırlatma, 19 Haziran Pazar günü, Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan gerçekleşti ve Globalstar tarafından geliştirilen bir bağlantı uydusu yörüngeye gönderildi.

Globalstar misyonu için kullanılan Falcon 9 roketi, kalkıştan yaklaşık 10 dakika sonra Florida kıyısındaki SpaceX drone gemisine iniş yaptı.

36 saatte 3 fırlatma birden

Globalstar uydu fırlatma vazifesi, SpaceX’in son 36 saatteki üçüncü fırlatması olarak kayıtlara geçti.

Şirket, 17 Haziran’da NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 53 Starlink internet uydusunu fırlattı ve 18 Haziran’da Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden Alman ordusu için bir radar uydusunu uzaya gönderdi.

SpaceX, şu sıralar ağır bir periyottan geçiyor. Şirket, bu yıl 26 fırlatma vazifesi gerçekleştirdi ve önümüzdeki aylarda bu sayı, Starship de dahil olmak üzere daha da üstlere çıkacak.

Falcon 9’un tekrar kullanılabilirliği uzay sanayisi için büyük bir adım oluşturmuş olsa da sırf roketin birinci kademesi yine kullanılabiliyor.

SpaceX’in insanları Mars’a götürecek Starship roketi ise tümüyle tekrar kullanılabilir olacak.