Soltıkhanov: Kadirov, Ruslara hizmet ediyor

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Alim Paşa Soltıkhanov, Türkiye ve Ortadoğu Devletleri Genel Temsilcisi Abdulhakim Shaptukaev ile birlikte Çeçen kökenli vatandaşların yaşadığı Göksun ilçesine bağlı Çardak Mahallesini ziyaret etti.

Burada mahalle halkı ile bir mühlet sohbet eden Soltıkhanov, Ukrayna-Rusya savaşı, Çeçen önder Ramazan Kadirov’un Türkiye ile ilgili açıklamaları ve mülteciler konusuna değindi.

Soltıkhanov, Rusya’nın Ukrayna işgaline takviye veren Çeçen önder Ramazan Kadirov’un, Rusların emellerine hizmet ettiğini vurguladı.

“Kadirov, Rus idaresini korumak için şahsen Rusya tarafından atanmış bir memurdur”

‘Kadirov, Putin ya da Kremlin ne isterse onu söyler’ diyen Soltıkhanov, şöyle devam etti:

“Kadirov, kendisi bağımsız bir insan değildir. Rus işgali altında olan Çeçen İçkerya Cumhuriyeti topraklarında Rus idaresini korumak için şahsen Rusya tarafından atanmış bir memurdur. Rus stratejisinde her vakit bu türlü adamlar olmuştur. Kremlin, isteklerini, iletilerini ve tehditlerini bu türlü adamlar üzerinden gerçekleştirir. Bu, Rusların siyasetidir. Daha evvelce de farklı isimler vardı. Bu türlü işleri yapan birileri kesinlikle olmuştur. Artık de bu misyon Kadirov’a verildi. Kadirov da yalnızca Kremlin ya da Putin’den gelenleri konuşuyor.”


“Ukrayna’nın yanında olduğumuzu açıkladık”

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Ahmed Zakayev ve parlamento temsilcilerinin Ukrayna’da gerçekleştirdiği temaslara ait de bilgi veren Başbakan Yardımcısı Alim Paşa Soltıkhanov, “Çeçen İçkerya Cumhuriyeti olarak Ukrayna’nın yanında olduğumuzu açıkladık. Orada askeri, siyasi ve öbür hususlarda görüşüyoruz. Başbakan Ahmed Zakayev, ön mutabakatlar imzaladı. Askeri ve siyasi bahislerde işbirliği mutabakatları oldu. Bu muahede ile Çeçen İçkerya Cumhuriyeti, Ukrayna’da resmi bir asker örgütü kurabilecek” tabirlerini kullandı.


“Kadirov’un az bir aklı olsaydı…”

İHA’nın haberine nazaran, Çeçen önder Ramazan Kadirov’un, Kocaeli’de açılan Cevher Dudayev Parkı üzerinden Türkiye’ye yönelik tehditlerini de kıymetlendiren Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Alim Paşa Soltıkhanov, “Kadirov’u, kendi mantığı ve yolu olan bir insan olarak görmedik. Putin, söylemeden bir adım geri de ileri de adım atamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin şehit Cevher Dudayev’e verdiği kıymet bizim için değerli ve kıymetlidir. Türk devleti ve milleti de Dudayev’e kahraman olarak bedel verdi. Kadirov’un terörist sözünü Cevher Dudayev hakkında kullanması onun hakkı değil. Herkes kendi pahalarını seçiyor. Türk Devleti’nin içinde olay çıkaran ve milletin birliğini bozanlarının kim olduğunu Türk devleti ve milleti bilir. Kadirov’un az bir aklı olsaydı ve konuşmalarının ve yaşanan külfetlerin gerisindeki Rusların olduğunu bilseydi; Türkiye hakkında bilgisi olsaydı bu türlü konuşmazdı” dedi.