Şiddet uygulayan 580 kişi elektronik kelepçeyle izleniyor

İçişleri Bakanlığı tarafından aile içi ve bayana şiddetin önlenmesi gayesiyle kurulan Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi’nde bugüne kadar mahkeme kararı doğrultusunda elektronik kelepçe takmakla yükümlü 1200 kişinin takibi yapıldı, hâlâ 580 kişi takip ediliyor. Elektronik kelepçeyle izlenen hadiselerde şu ana kadar şiddet olayı yaşanmadığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi’nde bayan muhabirlere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi ve Bayana Karşı Şiddetle Çaba Şube Müdürü Dr. Sibel Özdemir, aile içi ve bayana yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalara ait sunum yaptı. Özdemir, aile içi ve bayana yönelik şiddete karşı kanunun faal formda uygulanması için işçi planlamasının gerek Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) gerek Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ivme kazanarak devam ettiğini söyledi.

“KADES 11 LİSANDA HİZMET VERECEK”

Sibel Özdemir, Bayan Acil Dayanak (KADES) uygulamasının ehemmiyetine değinerek, “KADES, şiddet ihbar düzeyini en az düzeye çekmiş, bizlere güç kazandırmıştır. 3 milyon 70 bin bayan vatandaşımız tarafından indirildi, yaklaşık 400 bin ihbar geldi. Gelen tüm ihbarlara ortalama 5 dakikada müdahale edilmektedir. KADES uygulamasının daha fazla şahsa ulaşması için farklı lisanlara de çevirisi yapılarak kullanılmaya başlandı. Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça olarak kullanılmaya başlandı. 11 lisana çıkarmak için çalışmalar başladı. Almanca, İspanyolca, Kürtçe, Özbekçe, Kırgızca da eklenerek 11 lisanla hizmet sunacak” dedi.

“MAĞDURA YAKLAŞIRSA MÜDAHALE BAŞLIYOR”

Özdemir, elektronik kelepçe uygulamasını anlatarak şöyle konuştu:

* “Elektronik kelepçe takmakla yükümlü olan kişi, şiddete maruz kalma ihtimali olan şahsa mahkeme kararının belirttiği uzaklıktan fazla yaklaşırsa merkeze GPS üzerinden ikaz sinyali düşüyor.

* Elektronik kelepçe denen bu aygıt darbeye, suya güçlü. Bunlardan etkilenmeyen aygıt ayak bileğine takılıyor. Biz şiddet uygulayanın harita üzerinde nerede olduğunu görebiliyoruz.

* Konut mahpusu formunda değil; hareket edebilir, öbür yerlere gidebilir lakin mağdur olan şahsa belirtilen uzaklıktan fazla yaklaşamaz. Tekrar yaklaşma ihtimaline karşı mağdura verdiğimiz bir ünite var.

* İzleme ünitesine panik butonu ekledik. Butona basınca şiddet mağdurumuz bize ulaşabiliyor. Şiddet uygulayan kişinin mağdura yaklaşması, kelepçeyi çıkarmaya çalışması, ünitesini şarj etmezse hepsinin ikaz olarak bize bildirisi düşüyor.

* Kayışı çıkarmaya, çözmeye çalışabilir, yeniden bize ikaz geliyor. Mağdura yaklaştı, ‘yasak bölge’ diye oluşturduğumuz alana girmeye çalıştı, müdahale siyasetimiz başlıyor.

* Mağdur aranıyor, şiddet uygulayan ve ilgili kolluk üniteleri aranıyor. Mümkün teşebbüse devam etme ihtimaline karşı kolluk takımı o bölgeye ulaşıyor. Şiddet uygulayanı o bölgeden uzaklaştırıyoruz.”

“SİNYAL KESİLİRSE İKAZ GİDİYOR”

Sibel Özdemir, yönlendirilen kolluk kuvvetlerinin çok kısa müddette olay yerine ulaştığını kaydederek şunları belirtti:

* “Sinyallerin kesildiği yerlerde metro istasyonları üzere, hareketsiz kalınca ünitemizden tahminen bir müddet hareket etmeyince ihtar geliyor; kendisini ‘hareket et’ diye uyarıyoruz. Bu ünite üzerinden hem şiddet uygulayan hem de mağdura ulaşabiliyoruz.

* Bu aygıt 1000 kapasiteydi, artık 1500 kapasiteye çıktı. Faal olarak 580 kişi kullanıyor. Aygıtlarımız ve yazılımımız, uygulama yerli ve ulusal. 1200 hadise şu ana kadar takip edildi, faal olarak hala daha 580 hadisemiz var” dedi.

Bakan Yardımcısı Saygıdeğer İnce de elektronik kelepçeyle takip edilen hadiselerde şu ana kadar şiddet olayının gerçekleşmediğini kaydetti. (DHA)