Rus rublesi, dolar karşısında yükselişe geçti

Ukrayna ile girdiği savaşta Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yaptırımlara maruz kalan Rusya, önceliği kendi para ünitesi üzerinden ticaret yapmaya veren uygulamaları birbiri arkasına yürürlüğe soktu.

Gelinen noktada dolar karşısında bedel kazanmaya başlayan Rus rublesinin Mart 2018’den bu yana son 4 yılın en yüksek düzeyinde olduğu bildirildi.

Ruble yükselilişini sürdürüyor

Ruble dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 30 yükselerek en uygun performans gösteren para ünitesi oldu. Rusya’nın ulusal para ünitesi, euro ve dolar karşısında bedel kazanmaya devam ediyor. Ruble dolar karşısında yaklaşık yüzde 4, euro karşısında yüzde 6 paha kazandı.

Rusya’nın sermaye denetimlerini gevşetmeyi değerlendirdiğine dair haberlere karşın para ünitesi bugün de dolar karşısında yüzde 2 yükselişle 56 düzeylerinde seyrediyor. Bugün ayrıyeten bir euro da 59,89 Rus rublesinden süreç görüyor.


Rublenin artmasını sağlayan adımlar

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Rusya’dan eser ihraç eden yabancı firmaların ruble ödemelerine geçişinin rublenin paha kazanmasını sağlayacağını açıklaması para ünitesinin yükselmesini destekledi.

Putin Belarus Devlet Lideri Alexander Lukashenko ile televizyonda yaptığı konuşmada, Rus hükümetinin ekonomiyi desteklemek için aldığı önlemlerin de olumlu tesiri olduğunu söylemişti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da Gazprom’un doğalgaz müşterilerinden yarısının rubleyle ödeme sistemi için Gazprombank’ta hesap açtıklarını aktarmıştı.

Ayrıyeten Rus ihracatçılarının döviz yararlarındaki mecburi satış oranı yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürüldü.