Ripple CEO’su: Çok Riskli Coinler Var! Sıfıra Gidecekler

Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos’taki yıllık toplantısına katılan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kripto dünyasında düzenleyici netliğe acil ihtiyaç hakkında geniş açıklamalar yaptı. Oturumun bir bölümünde Garlinghouse, sıfıra gideceklerini söylemesine rağmen proje sayısının 20 bine yaklaştığını vurguluyor.

Ripple CEO’su, Japonya ve Singapur’un düzenlemeler konusunda daha ileride olduğunu söylüyor

Ripple şirketi şu anda SEC tarafından 2013 yılında XRP’nin satışı konusunda açılan bir davaya karışmış durumda. Garlinghouse, hükümetlerin finansal sistemleri kontrol ettiği konusunda uyarıyor. Düzenlemelerin yıllar boyunca değişmesinin pek mümkün olmadığını söylüyor. Kripto sektöründe düzenleyici kesinliğin olmamasıyla ilgili bir soruları yanıtlayan Ripple CEO’su, düzenleyici netliğin çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirterek, ABD’nin kripto sektörü için net kurallar belirlemede geride kaldığını da sözlerine ekliyor:

ABD’ye dahil olmayın diyorum çünkü bazılarının düşmanca ve belirsiz olduğu yer burası ve Japonya ve Singapur’da çok daha iyi netlik var ya da küresel olarak yatırım yapmak için İsviçre’ye gidin, daha fazla netliğe sahip olmak, daha fazla kesinlik [yeniliği teşvik etmeye] yardımcı olacaktır.

Brad Garlinghouse, dava açılmadan önce SEC’i birkaç kez ziyaret ettiğini açıkladı

Aynı zamanda Ripple’ın yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapan Garlinghouse, çok çeşitli konularda yorum yaptı, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki G20 ülkelerine karşı mevcut düzenleme durumuna değindi. Konuşmanın ilerleyen saatlerinde Garlinghouse, kişisel olarak SEC ofisine “dava açma kararına kadar geçen yıllarda dört veya beş kez” gittiğini açıkladı ve XRP’nin yasal olarak sınıflandırılmış güvenlik olması gerektiğini belirttiğini söyledi.

Değeri sonunda sıfıra gidecek altcoin’lere gelince, Garlinghouse, bu açıklamaları yaptığı dönemde piyasada 2 bine yakın altcoin olduğunu, ancak şu anda bu sayısının 19 bine ulaştığını söylüyor. Kendisine göre bu projelerin %99’u sıfıra gidecek. Sadece gerçek dünyaya temas eden altcoin projeleri ve şirketler hatta kalacak. Bu konuda XRP’yi örnek veren Garlinghouse, token’in sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırıldığını ve sorunları ortadan kaldırdığını söylüyor.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, geçtiğimiz günlerde SEC Başkanı Gary Gensler, SEC’in büyük kripto para uygulama planlarından bahsetti. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.