Pak etraf yeşil ülke

Türkiye Etraf Haftası 81 vilayette çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 20.05.2022 tarihli Resmî Gazete’de “Cumhurbaşkanı Erdoğan” imzasıyla yayımlanan “Türkiye Etraf Haftası” bahisli genelgeyle; 1972 yılından bu yana “Dünya Etraf Günü” olarak kutlanan 5 Haziran tarihinin içinde bulunduğu hafta, Türkiye’de artık her yıl Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurulan bir temayla “Türkiye Etraf Haftası” olarak kutlanıyor.

Fatih’te etraf dostu çocuklar nsokaklardaki atıkları topladı.

Bu yılki teması “Sıfır Atık” olarak belirlenen hafta, 81 vilayette kutlanıyor. Bu kapsamda denize kıyısı olan vilayetlerde plaj ve deniz kirliliğini engellemek maksadıyla çeşitli aktiflik yapıldı. 209 üniversiteden İklim Elçileri ve etraf gönüllüsü gençler yer aldı.
Konya’da “temiz hava için” için pedal çevrildi.

MİLLET BAHÇESİ’NDE ‘ÇEVRE’ KONSERİ

Etraf dostu ulaşım alanında farkındalık oluşturmak hedefiyle da bisiklet yarışları yapıldı. Etraf Müfettişi çocuklar, kontroller yaparken toplu fidan dikimleri yapıldı. Bakanlığın 81 Vilayette 81 Milyar Adım aktifliği kapsamında da bugün saat 14.30 ile 23.59 ortasında maksadın tutturulması için adımlar atılacak. Her 10 bin atan iştirakçi, Bakanlığın uygulaması üzerinden ödüllü çekilişlere katılacak.10 bin adım atan 100 adet bisikletten birinin sahibi olacak. Başşehir Millet Bahçesi’nde de “Sağlıklı etraf yaşamı” konusunda farkındalık oluşturmak için konserler verilecek. Bu akşam saat 19.00’da 80’ler dizisinin oyuncuları, 20.00 Eypio ve 21.00’da Derya Uluğ sahne alacak.

Ortaköy’de deniz tabanı paklığı yapıldı.