New York Temyiz Mahkemesi, Trump’ın itirazını reddetti

Mahkeme kararı ile Trump’ın, Başsavcı James’in Trump Organization’nın mali yarar için farklı gayrimenkul varlıklarının belirtilen değerlemelerini yasadışı bir formda manipüle ettiği savlarını soruşturmasına yönelik uğraşlarını boşa çıkardı. Kararda ayrıyeten, Başsavcı James tarafından Organization hakkındaki soruşturmada tanıklıkları istenen Donald Trump Jr. ve Ivanka Trump’ın da mahkeme celbine uymak zorunda olduğuna hükmedildi.

Mahkeme, New York Başsavcısı Letitia James’in şirket içinden üst seviye birinin halka açık sözünden sonra soruşturmasına başladığını ve mahkeme celbi vermeden evvel değerli ölçüde ispatı gözden geçirdiğini belirtti.

Trump Organisation hakkındaki soruşturmanın şirketin hileli mali tablolar yayınlandığını argüman eden örgütün eski üst seviye yöneticisi Michael Cohen’in Kongre önünde verdiği sözden sonra Mart 2019’da başlatıldığına dikkat çeken mahkeme, “Bu olaylar dizisi, Bölge Savcısı tarafından yürütülen rastgele bir paralel ceza soruşturması dışında, soruşturmanın yasal olarak başlatıldığını ve sağlam temellere dayandığını gösteriyor” denildi.

James, temyiz mahkemesinin kararına ait yaptığı açıklamada, “Mahkemeler bir defa daha Donald Trump’ın mali münasebetlerine ait yasal soruşturmamıza uyması gerektiğine karar verdi. Gerçekleri takip etmeye devam edeceğiz ve kimsenin kanundan kaçmasından müsaade vermeyeceğiz” dedi.