Nebati’ye verilmeyen zaman Şimşek’e neden veriliyor: Küresel medya nelere kadir

Uğurcan Yardımoğlu

Türk Lirası, çarşamba günü ilk yarısında yaklaşık yüzde 7 oranında değer kaybederek dolar karşısında 2021 yılından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadı. Dolar/TL kuru saat 13.00 itibariyle 23,16 seviyesini aştı. Dolar güne 21,61 Türk lirasından başlamıştı. Euro/TL kuru ise gün içerisinde hızla yükselerek 24,89 TL seviyesine ulaştı.

Kurda hafta başından bu yana görülen yükseliş çarşamba günü hız kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atadığı Mehmet Şimşek konuyla ilgili “Sabırlı olun” açıklaması yaptı.

Şimşek, ilk açıklamalarında Türk ekonomisinin ‘rasyonel bir zemin’e dönmesi gerektiğine vurgu yapmıştı. Baskılanan döviz kurlarının da Şimşek’in göreve gelmesiyle birlikte ‘reel seviyeleri’ne yaklaşacak şekilde serbest bırakıldığı yorumları yapılıyor.

Gazeteler konuyu manşetine taşıdı. Cumhuriyet, “Olan emekçiye oldu” derken, Birgün “Bir günde yüzde 7 yoksullaştık” dedi.

Küresel piyasaları yönlendiren isimler genel olarak Mehmet Şimşek’in politikasını desteklerken Türkiye’deki liberallerin de bu desteğe katıldığı görüldü.

Ünlü spekülatör Tim Ash, çarşamba günü yaşanan hareketliliğe ilişkin “Politikanın normalleştiğini görüyoruz. Bence Şimşek’in (Türkiye Merkez Bankası’nı) rasyonel politika için zorlamasının etkisini görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘PİYASALARIN TANIDIĞI ADAM’IN RASYONEL EKONOMİSİ

Mehmet Şimşek, seçimlere birkaç ay kala yeni kabinede alacağı görevlere ilişkin gündeme gelmişti. Şimşek, ekonomide ‘klasik’ yöntemlere dönülmesini savunan muhalif isimlerce de olumlu karşılandı. Klasik iktisattan, ekonomide ‘ortodoks’ ve ‘rasyonalite’den anlaşılması gereken ise serbest piyasa ekonomisinin genel kuralları. Yani Şimşek, kapitalizmi en liberal haliyle uygulamaktan söz ediyor, onu destekleyen muhalifler de liberal ekonomiden yana olduklarını saklamıyor.

Şimşek, muhalif medyada ‘piyasaların tanıdığı adam’ olarak övülüyor. AKP iktidarının her hamlesine karşı çıkan muhalefetin Mehmet Şimşek’e olan desteğini doların yükselişiyle ilgili tepkilerden ölçmek mümkün. Şimşek’in temsil ettiği ekonomi politikası, Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda uyguladığı ‘düşük faiz-düşük enflasyon’ politikasının yarattığı tahribatı emekçilere kemer sıkma dayatmasıyla çözmeye dayanıyor. Zaten yeni Bakan Şimşek ‘vergiyi geniş tabana yayma’ açıklamasıyla faturanın halka kesileceğini duyurmuştu. İş adamlarının ise daha çok teşvik göreceğiz açık. Emekçi karşıtı ve patron yandaşı bu politikanın uluslararası piyasalar tarafından desteklendiği de biliniyor.

Küreselleşme programının da yanında olduğu bilenen Şimşek, geçmişte hükümette aldığı görevlerde bu yönde uygulamalara imza atmıştı. Bu program dünya hegemonyası iddiasında olan büyük güçlerin ulusal sınırları belirsizleştirerek sermaye transferini ‘hiçbir sınıra takılmadan’ yapabilmesi anlamını taşıyor.

Neo-liberal ve küreselleşme yanlısı bu program, hem ulusal sınırlara ve ulus-devlete karşı hem de emekçilerin gelir ve haklarını daraltarak ‘maliyet azaltma’ yanlısı ve patron dostu bir program.

Bu programı Türkiye’de daha önce uygulayan isim Kemal Derviş’ti. Şimşek’in de Kemal Derviş’e benzediği söyleniyor. Ayrıca Şimşek’in İngiltere vatandaşı olduğu da biliniyor.

KÜRESELLEŞME YANLILARI VE PATRON DOSTLARI ŞİMŞEK’İN HİZASINDA

Özgür Demirtaş doların yükseldiği gün sosyal medya üzerinden Mehmet Şimşek’e destek olma çağrısı yaptı. Demirtaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Mehmet Şimşek’e hepimiz yardım etmeliyiz. Ucundan tutmalıyız. Siyaseti bırakıp problemi çözmeye odaklanmalıyız. Bu memleket hepimizin. Durum vahim.”

Demirtaş, aynı tahammülü eski bakan Nebati için göstermemişti.

Sevilay Yılman, doların yükselişinin sorumlusu olarak eski bakan Nebati’yi gösterdi. Şimşek’e desek olanlar kervanına katılan Yılman, şu paylaşımı yaptı:

Çok iyi niyetli teslim aldı Mehmet Bey görevi ve dediği gibi olsa belki işler rayına da girecek. Ama görünen o ki; Çok zor! Allah ona da bize de yardım etsin!”

Merkez Bankası Başkanlığına düşünülen Hafize Gaye Erkan’ı öven bir paylaşım yaptı.

Gazeteci Fatih Altaylı da kabine açıklandıktan sonra övgü dolu bir yazı kaleme almış; “Şimşek’in atanması, iktidarın geç de olsa “Hastalığı” kabul etmesi ve tedavi için doktor arayışına girmesidir.” demişti.

Şirin Payzın da doların yükselişiyle ilgili yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Mehmet Şimşek görevinden, iktidardan ayrılırken ciddi eleştiriler getirmişti. Mesela TUİK verileriyle oynandığını ve bunun ciddi bir sorun olduğunu düşünüyordu … Mesela MB Başkanı bağımsız olmalı diyordu .. Mesela hukuk olmadan yabancı yatırımcıyı (gerçek yatırımcı ) çekemeyiz diyordu .. Şimdi ne olacak? Bu çarpıklıkların değişeceği sözünü mü aldı? Yoksa hele bir yola çıkalım bakalım ne olacak durumu mu?”

Sedef Kabaş da yaptığı paylaşımda benzer bir görüş ileri sürdü:

“Mehmet Şimşek: “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeceği kalmamıştır” dedi. Yani “ekonomist” olduğunu iddia edip “faiz sebep enflasyon sonuçtur” diye yıllardır ısrar eden Erdoğan’ın bugüne kadar uyguladığı politikanın İRRASYONEL yani AKILDIŞI olduğunu ifade etti. Biz yazınca hakaret davası açıyorlar…”

Olcak Aydilek, Halktv’de yazdığı köşesinde Mehmet Şimşek’e yakın bir kaynağın doların yükselişinin yeni bakana karşı çekilmiş bir operasyon olduğunu öne sürdü

MASKE DÜŞTÜ: “HERKES DUYUN-U UMUMİYE TARİHİNİ OKUSUN”

Muhalif isimlerin Mehmet Şimşek övgüleri sosyal medyada tepki çekti.

Gazeteci-yazar Yılmaz Özdil, “Mehmet Şimşek’e herkes yardım etmeli filan deniyor… Ben Mehmet Şimşek’e değil ama, naçizane herkese yardım edeyim, herkes Duyun-u Umumiye tarihini okusun.” İfadelerini kullandı.

Birgün yazarı iktisatçı Aziz Çelik şu paylaşımda bulundu:

“Kimi muhalif ekonomistlerin Mehmet Şimşek’in açıklamalarından umuda kapılması! İnsan doğrusu hayret ediyor!”

Enver Aysever de Özgür Demirtaş’ın Mehmet Şimşek’e destek istediği paylaşımı alıntılayarak şunları yazdı:

“Maske düştü… Bunlar aynıdır. Mehmet Şimşek Özgür Demirtaş Ali Babacan Daron Acemoğlu Babaları Kemal Derviş Ataları Turgut Özal’dır. İşçi, emekçi kanıyla patron beslerler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir