MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı: BDDK kararını piyasa iktisadına müdahale olarak yorumlamak gerçekçi değil

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, BDDK’nın döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama koşulu getirmesinin akabinde değerlendirmelerde bulundu. Asmalı, “BDDK kararının akabinde ‘piyasa iktisadına müdahale’ telaffuzları gerçekçi olmayan ve âlâ niyetten uzak yorumlardır” diye konuştu.

Asmalı, “Ülkemizde döviz kurunda meydana gelen süratli yükselişin başat faktörü olan dolarizasyonu önlemek; ulusal paramızın kıymetini korumak ve enflasyonla uğraş etmek ismine öncelikli gayelerimizden biridir.” tabirlerini kullandı.

TÜRK LİRASI MAKUL SEVİYELERE GERİLEYECEKTİR

BDDK’nın döviz cinsinden gereksinim fazlası nakdi varlık tutan şirketlere Türk Lirası cinsinden kredi kullandırılmasını sınırlayan kararını MÜSİAD olarak destekliyoruz. Kelam konusu kararın enflasyondaki kura bağlı maliyet artışları kaynaklı yükselişi engelleyeceği aşikârdır. BDDK’nın bu atağı ile döviz arz-talep istikrarı, Türk Lirası lehine, çok daha makul seviyelere gerileyecektir” dedi.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı kelamlarına şöyle devam etti:

“Bunlara ilaveten; BDDK’nın bu düzenlemesi, bu kapsamda yer alan şirketlerin döviz varlıklarına ve gerçek bireylerin döviz alımlarına yönelik rastgele bir sınırlama öngörmemekte, sırf Şirketlerin TL kredilere erişimini kısıtlamaktadır. Üstelik getirilen istisnalar ve kapsam değerlendirildiğinde etkilenecek şirket sayısı epeyce sonludur. Bu bağlamda ilgili BDDK kararının akabinde ‘piyasa iktisadına müdahale’ telaffuzları gerçekçi olmayan ve güzel niyetten uzak yorumlardır.”