Meteoroloji’den bir ‘sağanak yağış’ uyarısı daha! 24 vilayet için ‘sarı kodlu’ uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aktüel hava durumu varsayımlarını toplumsal medyadan duyurdu. 5 günlük iddiaları içeren haritayla birlikte yapılan açıklamada, “(14- 20 Haziran 2022) Hava sıcaklıklarının ekseriyetle mevsim normalleri civarında, iç bölümlerde yer yer mevsim normalleri altında seyredeceği varsayım ediliyor” denildi.

Öte yandan yurdun birçok bölgesinde can kayıplarına neden olan sağanak yağışlar hafta sonuna kadar tesirini sürdürecek.

SALI GÜNÜNE DİKKAT

Yapılan son değerlendirmelere nazaran 14 Haziran 2022 Salı günü yurdun iç kısımlarında beklenen gök gürültülü sağanak yağışların İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu (Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Yozgat), Antalya’nın iç kısımları, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun batısı ve kuzeyinde (Erzurum, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl) lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve fırtına, heyelan ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

‘Sarı kodlu’ ikaz yayımladığı vilayetler ise şu formda:

Erzincan, Tokat, Sivas, Tunceli, Aksaray, Karaman, Antalya, Bingöl, Giresun, Konya, Nevşehir, Yozgat, Bayburt, Artvin, Elazığ, Erzurum, Kayseri, Gümüşhane, Malatya, Niğde, Rize, Ordu, Kırşehir, Trabzon.