Merkez Bankası rezervleri ‘kayıt dışı’ kuşkusuyla artmaya devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz rezervlerindeki artış bu hafta da devam etti. Net milletlerarası rezervler 3,87 milyar dolar artışla 15,68 milyar dolara çıktı. Net memleketler arası rezervler böylelikle son üç haftada kaydettiği yaklaşık 9 milyar dolar artışla tarihi taban düzeylerden toparlandı. Fakat bu artış ‘Kayıt dışı finansman girişi’ kuşkularını de beraberinde getiriyor.

Net rezervler temmuzun başlarında 6.1 milyar dolarla 2002’den bu yana en düşük seviyeyi görmüştü. MB’nin yayımladığı haftalık bilgilere nazaran, net milletlerarası rezervler bir evvelki hafta 11,81 milyar dolar seviyesindeydi.

MB’nin döviz rezervleri, ihracatçıların döviz gelirlerini bankaya satışı ve kur muhafazalı mevduat (KKM) üzere adımlardan takviye bulmuştu.

Ama TL’nin bedel kaybını engellemek için döviz piyasasına müdahaleler ve BOTAŞ başta olmak üzere kamu iktisadi kuruluşlarına (KİT) döviz satışları nedeniyle rezervlerde sert düşüşler kaydedilmişti. MB temmuzdaysa Eylül 2021’den bu yana birinci kez KİT’lere rastgele bir döviz satmadı.

‘KAYIT DIŞI FİNANSMAN GİRİŞİ TARİHİ ZİRVESİNDE’

Cari açığın 32.7 miyar dolarla 15 ayın tepesine çıktığı bir süreçte döviz rezervlerinin artması dikkat çekiyor. Diken’de yer alan habere nazaran MB’nin bilgilerine nazaran 2022’nin birinci altı ayında Türkiye’ye 17.5 milyar dolarlık kaynağı bilinmeyen para girdi. Data, kaynağı bilinmeyen para giriş ve çıkışlarını gösteren ‘net yanılgı ve noksan’ kalemine dayanıyor.

MB eski başekonomisti Hakan Kara, 15 ayın doruğuna çıkan cari açığı hatırlatıp “Kayıtlı sermaye girişi yok, buna karşın döviz rezervleri neden tükenmiyor” diye sormuş ve bunu “Çünkü kayıt dışı finansman girişi tarihi zirvesinde” diye yanıtlamıştı.