Manchester Arena taarruzunda hayatını kaybedenler anılıyor

İngiltere’de 22 Mayıs 2017’de Manchester Arena’da düzenlenen konsere katılan kitleyi maksat alan canlı bombalı atakta hayatını kaybeden 22 kişi bugün Büyük Manchester Koşusu’nda (Great Manchester Run) anılıyor. Hücumun düzenlendiği Victoria istasyonu yakınlarında ise anma merasimi düzenlendi.

BBC’nin haberine nazaran, 2003’ten bu yana her yıl düzenlenen Great Manchester Run bugün yapılırken beş yıl evvelki hücumda hayatını kaybedenler için hürmet duruşu yapıldı. Ataktan yaralı kurtulan ve koşuya katılan Freya Lewis, “gergin lakin heyecanlı” olduğunu belirtti.

Manchester Belediye Lideri Andy Burnham, atak sonrası sokaklarda koştuğunu hatırladığını belirterek “Saldırı bizi bölebilirdi fakat bizi bir ortaya getirdi” dedi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson da akının yıl dönümüyle ilgili “Nefret asla kazanamayacak” bildirisi paylaştı.

Manchester Kent Kurulu başkanı Bev Craig de “Hayatları zalimce elinden alınanları ve hayatları o gün sonsuza dek değiştirilenleri asla unutmayacağız” dedi.

Manchester City futbol kulübü de taarruzun yıl dönümünü andı. Manchester City’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kulüp yöneticisi Mike Summerbee’nin hayatını kaybedenler anısına inşa edilen anıta çiçek bıraktığı belirtildi.

22 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere’nin Manchester kentindeki Manchester Arena’da 22 Mayıs 2017’de ABD’li müzikçi Ariana Grande’nin konserine katılan kalabalık kitleyi gaye alan intihar taarruzunda 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı. Saldırıyı 22 yaşındaki Libya asıllı İngiltere vatandaşı Salman Abedi düzenlerken kardeşi Haşim ise 55 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. (DIŞ HABERLER)