‘Listem hazır’ diyen Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Sevda Noyan’ın, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası” kelamları nedeniyle yargılandığı dava, ‘uzlaşma’ kararıyla düşürüldü. 

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Sevda Noyan katılmadı. Noyan’ı avukatı Oğuz Özer duruşmada hazır bulundu. Davanın şikayetçileri de duruşmaya katılmadı.

Duruşmada görüşünü açıklayan savcı, sanık Sevda Noyan’ın televizyon programında söylediği kelamların ‘Tehdit’ hatasını oluşturduğunu belirtti.

Evrakın uzlaştırma ofisine devredildiği ve hazırlanan raporda tarafların uzlaştığı söz edildi. Bu nedenle savcı davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

“ÖZELLİKLE HATA SÜRECE KASTI YOKTUR”

Sanık Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer, “Müvekkilim kabahat sürece kastıyla yahut Anayasal tertibe karşı kelamlar sarf etmemiştir. Tersine darbe aksiliği ve Anayasal sistemini muhafaza ismine, belirtilen biçimde beyanda bulunmuştur. Bilhassa hata sürece kastı yoktur. Mağdurlar ile müvekkilim ortasında uzlaşma sağlandığı rapor edilmiştir. Düşme kararı verilsin” dedi.

Mahkeme, sanık Sevda Noyan ve şikayetçiler ortasında uzlaşma sağlanması nedeniyle davanın düşmesine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Müellif Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında bir soru üzerine, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yanlış anlaşılmasın, gerçek anlaşılsın. Bizim aile bir 50 kişiyi götürür yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede var, üç beş. Benim listem hazır açıkçası” diye konuşmuştu.

Kelamları nedeniyle hakkında kabahat duyurusunda bulunulan Noyan hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Kabahatleri Ofisi soruşturma başlatmıştı.

Noyan hakkında ‘Halk ortasında endişe ve panik yaratmak maksadıyla tehdit’ hatasından 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus istemiyle dava açmıştı.  (DHA)