Kuzey Kore nükleer silahları bırakmıyor

Kore Merkezi Haber Ajansına nazaran, Kim Jong-un, Kuzey Kore Parlamentosunun nükleer silahların kullanımını düzenleyen yasanın kabul edildiği dünkü oturumunda konuştu.

Ülkesinin nükleer silahlardan asla vazgeçmeyeceğini belirten Kim, Güney Kore ve ABD’yi ortaklaşa yürüttükleri “tehlikeli” askeri tatbikatlar nedeniyle eleştirdi.

Kim, “ABD’nin yalnızca Kuzey Kore’nin nükleer gücünü ortadan kaldırma değil tıpkı vakitte ülkenin legal müdafaa haklarını zayıflatarak hükümeti çökertme eğilimi” içinde olduğunu ileri sürdü.

Kabul edilen yasa, Kuzey Kore’nin “nükleer yahut nükleer olmayan bir tehdit” ile karşı karşıya gelmesi durumunda orduya düşmanın komuta merkezlerine “otomatik” olarak nükleer taarruzları başlatma yetkisi veriyor.

Bunun yanı sıra, yasa ile ülkenin ve halkın bir “felaket krizi” yaşaması halinde nükleer silahları kullanılabileceği belirtiliyor.

Öte yandan ülkedeki salgın durumuna ait açıklamalarda bulunan Kim, Kovid-19 aşılarının kasım ayından itibaren hastalara uygulanmaya başlayacağını aktarırken kaç doz aşının kullanılacağına ve kelam konusu aşıların nereden alındığına ait bilgi vermedi.

Birleşmiş Milletler (BM) takviyeli Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’nı yürüten Global Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), haziran ayında Kuzey Kore’nin Çin’den yapılan aşı sağlama teklifini kabul ettiğini duyurmuştu.

Salgının ülkede ne boyutlarda tesirli olduğu bilinmezken Kuzey Kore başkanı Kim, geçen ay Kovid-19 ile çabada başarılı olduklarını ilan etmiş ve ülkede uygulanan önlemlerin hafifletilmesine karar vermişti.