KPSS soruşturmasında ön rapor hazırlandı: 13 soru şaibeli

Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı (KPSS) sorularının sızdırıldığı tezi üzerine başlatılan ikili soruşturma devam ediyor. Devlet Denetleme Konseyi (DDK) tarafından hazırlanan ön raporda 3 sorunun birebir tıpkı, 10 soruda ise benzerlik olduğu tespit edildi.

KPSS sorularının sızdırıldığı ve imtihanda şaibe olduğu argümanı üzerine başlatılan soruşturmanın ön raporu DDK tarafından hazırlandı.

Uzmanlar tarafından hazırlanan ön raporda 3 sorunun birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu tespit edildi.

Soruşturma çerçevesinde soruları hazırlayan ÖSYM çalışanlarının ise tabirine başvuruldu.

Sınav öncesi sızdırıldığı tez edilen 20 soru uzman takımlarca incelenirken, hazırlanan ön raporda 13 kuşkulu sorunun olduğu belirlendi.

Uzmanlarca yapılan incelemede 3 sorunun birebir tıpkı olduğu tespit edilirken, bu soruların yanıt şıklarının örtüştüğü de ortaya çıktı.

10 sorunun ise benzerlik gösterdiği belirlendi. İncelemelerin ise hala devam ettiği bildirildi.

Soruların sızdırıldığı sav edilen Yediiklim Yayınevi ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı.

Sınav öncesi, kuşkulu görüşme olup olmadığı araştırıldı. ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik tezler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Kabahatleri Ofisince yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi. (İHA)