Koronavirüse yakalanan Biden’ın sıhhat durumuyla ilgili hekiminden açıklama

, 21 Temmuz’da Kovid-19’a yakalanmış ve kendisini izole etmişti. Biden’ın hekimi Kevin O’Connor yayınladığı mektup ile Kovid-19’a yakalanan Biden’ın “Paxlovid” ilacıyla devam eden tedavisinde 3 günün geri kaldığını ve sıhhat durumunun güzele gittiğini açıkladı. Mektupta, “Semptomları değerli ölçüde güzelleşmeye devam ediyor. Şu anda baskın semptomu boğaz ağrısı. Bu büyük ihtimalle bedeni virüsü temizlediğinden ve bu nedenle lenfoid aktivasyonunun bir sonucu” denildi.

Biden’ın burun akıntısı, öksürük ve beden ağrılarının değerli ölçüde azaldığı aktarılan mektupta, “Nabzı, kan basıncı, teneffüs suratı ve ateşi normal” denildi. Biden’ın tedaviye olumlu karşılık verdiği söz edilen mektupta, Paxlovid tedavisine planlandığı üzere devam edileceği belirtilerek, Biden’ın nefes darlığı yaşamadığı ve kan sulandırıcı olarak düşük doz aspirin tedavisi uygulandığı tabir edildi.

Kovid-19’un Omicron mutasyonun alt mutasyonu BA5’e dikkat çekilen mektupta, kelam konusu mutasyonun bulaşıcı olduğu ve karantina gerektirdiği belirtildi. Öte yandan O’Connor dün yayınladığı mektupta, Biden’a yüksek ihtimalle Omicron’un alt mutasyonu BA5 olduğunu tespit ettiklerini belirtmişti.