Kim bu ‘Türkiye Devlet Fedaileri’? CHP’li Murat Bakan: ‘Haklarında bir bilgiye ulaşamıyorsunuz’

Türkiye son haftalarda, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürpriz bir biçimde İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan SADAT’ın önüne gitmesi sonrası ‘paramiliter’ yapıları tartışıyor. Kılıçdaroğlu, SADAT’ı ‘paramiliter kuruluş’ olarak tanımlamış, “Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak rastgele bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray’dır” tabirlerini kullanmıştı. SADAT’tan sonra artık de “Türkiye Devlet Fedaileri” ismi gündeme geldi.

İzmir’de M.C.O.’nun üzerinden “Türkiye Devlet Fedaileri” ismine düzenlenmiş Cumhurbaşkanlığı forsunun olduğu bir tanıtım kartı ve tabanca çıkmasının yankıları sürüyor. Kelam konusu olayı ortaya çıkaran CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’la Türkiye Devlet Fedaileri ve öteki yapılanmaları konuştuk.

VAZİFE YERİ “TÜRKİYE” VAZİFESİ İSE “GENEL LİDER YARDIMCISI”

“Türkiye Devlet Fedaileri”nin nasıl bir yapı olduğuna dair bilginiz var mı? Nerelerde örgütleniyorlar, faaliyet kapsamları neler?” sorusuna Bakan, “Biliyorsunuz İzmir Torbalı’da polis arbede eden iki şahsa müdahale ediyor ve şahıslardan birinin üzerinde bir çeşit kimlik kartı çıkıyor. Bu kartın üstünde “Türkiye Devlet Fedaileri” yazıyor ve Cumhurbaşkanlığı forsu bulunuyor. Ayrıyeten kartta şahsın “T.C kimlik numarası,” “adı,” “soyadı,” “görev yeri” ve “görevi” bilgileri yer alıyor. Vazife yeri “Türkiye” misyonu ise “Genel Lider Yardımcısı” olarak yazılmış. Bizim de “Türkiye Devlet Fedaileri”nden bu halde haberimiz oluyor” formunda karşılık verdi.

“SOYLU’NUN TÜRKİYE DEVLET FEDAİLERİNİN KİM OLDUKLARINI BİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

“Açık kaynak taraması yaptığımızda haklarında rastgele bir bilgiye ulaşamıyorsunuz” sözlerini kullanan Bakan, “Uçan kuştan haberinin olduğunu” tez eden bir İçişleri Bakanımız var. Süleyman Soylu’nun Türkiye Devlet Fedailerinin kim olduklarını bildiğini düşünüyoruz. Biz de kendisine sorduk. Karşılık verdiğinde kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

BAKAN: “ADETA BİR ‘DEVLET GÖREVLİSİ’ İZLENİMİ VEREN…”

Bakan son vakitlerde, “AKP-MHP’nin genel merkezlerinde parti yöneticileriyle, Meclis’te milletvekilleriyle görüşen, vali, kaymakam üzere kamu kurumlarına ziyaretler yapan, bu görüşme ve ziyaretlerde çekildiği fotoğrafları toplumsal medyada paylaşan; hal, hal ve telaffuz olarak adeta bir ‘devlet görevlisi’ izlenimi veren birtakım derneklerin ve/veya yapılanmaların ayyuka çıktığına” dikkat çekti.

LÜKS ARAÇ, PLAKASINDA “GENEL BAŞKAN” YAZILI KIRMIZI BİR ŞERİT

“SADAT ve seçim güvenliğinin tartışıldığı şu günlerde diğer hangi yapılardan kelam edilebilir?” sorusuna CHP’li vekil, “Geçtiğimiz haftalarda gündeme getirdik; Ak Gençlik Ocakları diye bir dernek var mesela. Bu derneğin lideri olan şahsın lüks aracının plakasının “Genel Başkan” yazılı kırmızı bir şeritle kapatıldığı, Cumhurbaşkanlığı forsunun da yer aldığı “Ak Gençlik Ocakları” sözünün yazılı olduğu bir araç kartının kullanıldığını, araçta olağanda en üst seviye protokoldeki araçların kullanımına müsaade verilen ve geçiş üstünlüğü sağlayan ‘araç çakarı’ bulunduğu; şahsın kaymakamlıklar, AKP Genel Merkezi dahil birçok kurum ve makama ziyaretler gerçekleştirdiği ortaya saçılmıştı. Biz bu mevzuyu Meclis’e taşımış ve yeniden Süleyman Bey’e sorular sormuştuk” cevabını verdi.

“BİR DERNEK NASIL BU TÜRLÜ BİR İSİM ALABİLİR?”

Bakan, gündeme getirdikleri diğer bir derneğinde “Özel Harekat Ocakları Derneği” olduğunu söyledi. Bakan, “Bu dernekten nasıl haberimiz oldu? Şırnak’ın Silopi ilçesinde beş çocuk annesi Sakine Külter’in yüzü yakılarak azapla öldürülmesi olanın zanlısının bir derneğin lideri olduğunun ortaya çıkmasıyla varlığından haberdar olduk” sözlerini kullandı. CHP’li vekil, “Özel Harekat” isminin Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı polis ve jandarma teşkilatı bünyesinde kurulmuş Özel Harekat Başkanlığı, Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH) üzere özel gruplarda silahlı kamu misyonu yapanlar için kullanıldığını vurguladı. “Bir dernek nasıl bu türlü bir isim alabilir? Buna kim nasıl müsaade verir?” diye sordu.

PARAMİLİTER YAPILANMA İZLENİMİ VEREN “HÖH“

“Önceki yıllarda ise yeniden misal bir paramiliter yapılanma izlenimi veren Halkın Özel Harekatı (HÖH) isimli bir derneğe dikkat çekmiştik” tabirlerini kullanan Bakan, “Çok kısa müddette basının da aracılığıyla kamuoyunda büyük bir baskısı oluşmuş ve bu dernek İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. Dernek liderinin Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nde “devlet memuru” olduğu ve 24 Haziran 2018’deki seçimlerde AKP’den aday adayı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu dernek daha sonra “Milli Seferberlik Hareketi Platformu” olarak tekrar hortlamıştı” dedi.

“Ancak şunu unutmasınlar; bu yazılı soru önergeleri Meclis’in ve bakanlığın kayıtlarına giriyor, tarih yazılırken bu resmi evraklar ispat niteliğinde oluyor, olacak. Keza vermedikleri karşılıklar da öyle” diyen Bakan son olarak şunları kaydetti:

“Bu stil ne olduğu belirli olmayan yapılanmaların ortaya çıkması, ülkemizde silahlı güç/paramiliter yapılanmalar olduğu izlenimini veriyor ve bu da toplumda dehşete ve tasaya sebep oluyor. İnsan bilmediği şeyden korkar. Biz bu yapılanmaları ifşa edecek ve görünür kılacağız. Ülkede iktidarın yaratmaya çalıştığı bir gizem havası ve kaygı iklimi var. Biz buna teslim olmayacağız. Korkmuyoruz, korkmamalıyız ve korkmayacağız. Biz bunları kamuoyuna duyurmaya ve ülkeyi yönetenleri uyarmaya devam edeceğiz.

“KOLLUK KUVVETLERİNE YARDIM EDEN BİR TOPLULUĞUZ”

M.C.O. isimli kişi daha sonra mahallî basından Torbalı Güncel’e yaptığı açıklamada, kimlik kartının resmi bir evrak olmadığını ve Türkiye Devlet Fedaileri üyelerinin kendi ortalarında kullandıkları bir kart olduğunu söyledi.

Küme hakkında da bilgi veren M.C.O. açıklamasında, “Bu resmi bir oluşum değil. Hiçbir siyasi partiye ve ideolojiye bağlı değiliz. Büsbütün milliyetçi gençlerden oluşan, devletini ve bayrağını seven, ‘şurada bir torbacı var, şurada bu insan bunu yapıyor’ diyerek kolluk kuvvetlerine yardım eden bir topluluğuz. Emelimiz devletimizin yanında durup işbirliği yapmak. Silahım da kurusıkı ve boştur” diye konuştu. Ayrıyeten M.C.O. CHP’li vekil Bakan hakkında cürüm duyurusunda bulunacağını belirtti.

DUVARDA “İSLAMİ HİLAFET DEVLETİNİN TOPRAKLARI” BAŞLIKLI HARİTA

M.C.O.’nun açıklamaları kelam konusu oluşumu yalanlamazken toplumsal medya hesaplarında dikkat cazip detaylar yer aldığı görüldü.

M.C.O. 2017 yılında yaptığı bir paylaşımında, devrin İzmir Torbalı İlçesi AKP Belediye Lideri Adnan Yaşar Görmez’in kendisini ziyaret ederek doğum gününü kutladığı bir fotoğrafa yer verdi.

Öte yandan M.C.O 2021 yılında, poligonda atış yaptığı imajları de yayımladı.

M.C.O, Temmuz 2021 yılında ise “Siverek” ve “Köklü Değişim Medya” hashtagini kullanarak kendisinin de dahil olduğu topluluğun imajını paylaştı. Duvarda asılı olan, “İslami Hilafet Devletinin Toprakları” başlıklı harita ise dikkat çekti.

Esaslı değişim mecmuası ise Hizb’ut Tahrir ile yakınlığıyla biliniyor. Düzenledikleri “toplantılarda” hilafet bahisli sohbetlere de imza atan Hizb’ut Tahrir, Esaslı Değişim Medya ismiyle çalışmalar yapıyor. Tıpkı vakitte, Yargıtay’ın Hizb-ut Tahrir’i “terör örgütü” olarak niteleyen kararları bulunuyordu.