Kamu işçisi için zam görüşmeleri: “13 bin lira civarında bir taban ücrette anlaşma sağlanabilir”

Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ederken görüşmelerde 13 bin lira civarında bir taban ücrette anlaşma sağlanabileceği görüşü paylaşıldı.

Konuyla ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

“700 bin kamu işçisinin gözü yapılacak anlaşmada. Burada kamu işçilerinin 15 bin taban ücret, yüzde 45 artış ve 6’inci altı ayda enflasyon farkı artı yüzde 5 talepleri vardı.

İlk etapta devlet tarafından gelen teklif 11 bin liradan başladı, şu anda 12 bin lira seviyesine yükseldi. Nihai olarak bunun biraz daha artırılarak sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Burada ben yine 12 bin lira ile 15 bin TL arasında bir rakamla pazarlığın sonuçlanacağını düşünüyorum. 13 bin lira civarında bir taban ücret bağlanır diye düşünüyorum.”

“Hükümetin teklifi 12 bin lira”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, zam görüşmeleri için “Biliyorsunuz yıllık enflasyon yüzde 42 düzeyinde, düşmeye devam ediyor. Düşecek ama fiyatlar hala yüksek. Bu fiyat yüksekliğinin tahrip ettiği ücretler var. O ücretleri düzenlemek durumundayız ki bunlardan biri de kamu işçileriyle sürdürdüğümüz toplu sözleşme. Türk-İş ve Hak-İş ile cuma günü bunu bir defa daha ele alacağız ve bir uzlaşmaya zaten yaklaştık. Bu sorunu da çözüm yoluna sokacağız” açıklamasını yapmıştı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise hükümetin taban ücret teklifinin 12 bin lira olduğunu kendilerinin beklentilerinin ise 15 bin lira olduğunu açıklamıştı. İşçi tarafının ayrıca refah payı beklentisi de bulunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir