Kaftancıoğlu: Aileler çocuğunu hakkı olan okula gönderememekten şikayetçi

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde eğitimde yaşanan sıkıntılara ait basın açıklaması yaptı. İstanbul Eyüpsultan ilçesi Haydar Akçelik Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi önünde yapılan basın açıklamasına öğrenci velileri ile İstanbul Milletvekilleri Sibel Özdemir, Gülizar Emecan ve Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

Kaftancıoğlu, basın açıklamasında, “Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul örgütü olarak vatandaşın birincil ve öncelikli meselelerinden olan, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın eğitim meselelerini 5 yıldır takip ediyoruz ve bu periyot kapılarını çaldığımız vatandaşlarımız hangi sosyoekonomik düzeyde olursa olsun, kapıları açan bayanlar ve erkeklerin birincil gündemi İstanbul üzere bir metropolde çocuklarının eğitime erişimdeki zorlukları ve çocuklarını eğitime gönderirken onların masraflarını karşılamadaki sorumlulukları. Biz, yeni başlayacak olan eğitim ve öğretim periyodunda çocuklarımıza zihin açıklığı ve ailelerine de dayanma gücü diliyoruz” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZ 60-70 KİŞİLİK SINIFLARDA EĞİTİM GÖRMEK ZORUNDA’

Kaftancıoğlu, ‘’Bugün Eyüp’te yıkılan ve bu yıl eğitim öğretim devrine yetiştirilmek üzere duyurusu yapılan, ihalesi yapılan ve inşaatı başlatılan bir eğitim kurumunun önündeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri ve milletvekillerimiz ile birlikte ve artta göreceğiniz üzere iş bitim tarihi geçmiş, çocuklarımız bu eğitim periyodunda bu okula gitmesi gerekiyorken ne yazık ki çocuklarımız bulundukları yerdeki okula değil etrafta uygun okullara gönderilip, aileler ayrıyeten servis fiyatını ödemek zorunda bırakılıp, 60-70 kişilik sınıflarda eğitim görmek zorundalar. Siyasetin misyonu nedir? Siyasetin vazifesi ülkeyi yöneten siyasetçilerin misyonu boş işlerle uğraşmak değil, vatandaşın gerçek meselelerini çözmektir. Vatandaşın meselelerini çözmek yerine öbür işlerle uğraşanlara bu kelamlar gitmez biliyoruz. Lakin biz vatandaşımıza diyoruz ki, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında yalnızca İstanbul’da değil bütün Türkiye’de eğitim meselelerimiz çözülecek. Daima birlikte kaygılarımız bitecek’’ biçiminde konuştu.

‘ŞU AN İTİBARİYLE İSTANBUL’DA 71 OKUL TESLİM EDİLMEMİŞ VE EĞİTİME BAŞLANMAMIŞ’

Kaftancıoğlu, ‘’Şu dakika itibariyle İstanbul’da 71 tane okul 2019 yılından itibaren yıkılmış bir kısmı tadilata başlamış 2020’de teslim edilecek denilmiş, edilmemiş eğitime başlamamış. 2021’de teslim edilecek denilmiş, eğitime başlamamış. Yani 2022-2023 eğitim-öğretim dönemine girerken 71 tane okul şu anda yapılmamış ve bu okullarda nakil giden öğrencilerin neredeyse tamamı etraf ilçelere eğitimini görmek üzere gitmek zorunda’’ sözlerini kullandı.

‘BELEDİYELERİMİZİN EĞİTİME VERMEK İSTEDİĞİ TAKVİYESİ ENGELLEYEN BİR ANLAYIŞ VAR’

Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin İstanbul’da öğrencilerin ve velilerin eğitim meselelerini çözmek için çalıştığını lakin talimatla bu çalışmaların engellendiğini belirten CHP İstanbul Vilayet Lideri Dr. Canan Kaftancıoğlu, “Örneğin Büyükçekmece’de yıkılan okulun bahçesine prefabrik okul yapılıyor. Belediyemiz ‘bu prefabrik okul yerine bize yer gösterin, belediye kaynaklarıyla okul yapalım. Çocuklarımız gitsin’ deniliyor. Lakin belediyemize okul yapılması için rastgele bir yer gösterilmiyor. Örneğin Kağıthane ilçesinde ‘tadilat yapacağız’ diye bir okul yıkılıyor ve bu okulu yine yapmalarını bir kenara bırakın arazi Kağıthane Belediyesi’ne tahsis ediliyor” formunda konuştu.

‘BELEDİYELERİMİZ 146 TANE OKULDAN GELEN TALEPLERİ KARŞILADI’

CHP’li belediyelerin kaynak transferi ya da eğitim öğretimde sorun çözmeye yönelik adımların engellenmesiyle birlikte İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerine de talimatların gittiğini belirten Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“Ne yazık ki İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerine talimatlar gidiyor. ‘’Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerinden ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir talepte bulunmayın.’’ Yani ‘’belediyelerin sizlere hizmet hak etme hakkını engelleyin’’ diyorlar. Buna karşın İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, şu ana kadar İstanbul’da 146 okuldan gelen talepleri karşıladı. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz yarattığı kaynakla okulların tadilatlarını ve tamiratlarını karşılayarak milyonlarca liralık bir bütçe ayırarak iktidarın yapmadığı, Ulusal Eğitim Bakanı’nın görmediği okullara, hem öğrencilerimiz daha düzgün eğitim görsün, hem de orada çalışan öğretmenler, müdürler, daha düzgün hizmet versinler diye okullarımıza milyonlarca liralık kaynak transfer bulunuyorlar.”

‘KAPILARINI ÇALDIĞIMIZ HER AİLE ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDEREMEMEKTEN ŞİKAYETÇİ’

İstanbul’da 80 Günde Devr-i Alem çalışması kapsamında her kapıyı çalarak bağlantı kurduklarını ve toplumun gerçek meseleleriyle ilgilendiklerini belirten Canan Kaftancıoğlu, “Buradan Ulusal Eğitim Bakanı’na bir defa daha seslenmek istiyorum. İstanbul’da kapılarını çaldığımız her ailede, her bayan çocuğunu İstanbul üzere bir metropolde hakkı olan, okula gönderememekten şikayetçi. Haydi gönderecek bir okulu var. O okuldaki gereksinimlerini karşılayamayacak durumda zati. Yeni kayıt yaptıracaklardan kayıt parası istenmesini falan geçiyorum. Zira bir de diyorlar ki ‘kayıt parası alınmayacak.’ Okul müdürleri ne yapsın? ‘Yeterince kaynak gelmeyince mecburen veliden bunu istemek zorundayım.’ diyor. Yani eğitimciyle veli ortasında sorunu çözen bütün sorunu hem eğitimciye hem de veliye yıkan fakat asıl mağdurunun öğrencilerimizin olduğu bir eğitim öğretim gerçekliğindeyiz” dedi. (HABER MERKEZİ)