İstanbul Havalimanı’nda kilolarca ‘kokain’ ele geçirildi

İstanbul Havalimanı Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü gruplarınca yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile çaba faaliyetleri çerçevesinde İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden havayoluyla seyahat eden yolculara ait risk tahlili çalışması yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda üç farklı operasyon düzenlendi.

PASAPORT DENETİMİNDE TESPİT EDİLDİ

Gerçekleştirilen birinci operasyonda, Burkina Faso’nun başşehri Ouagadougou’dan İstanbul’a gelecek olan uçakla seyahat eden Sierra Leone asıllı bir şahıs kuşkulu olarak değerlendirilip takibe alındı.

Hava Takip Sistemi’nden izlenerek uçağın yanaşacağı körükte tedbir alan Narkokim grupları tarafından uçak kapısında yapılan pasaport denetiminde kuşkulu şahıs tespit edildi.

X-RAY TARAMASINDAN GEÇİRİLDİ

Şahsın beraberinde bulunan çantalar ile uçak altına verilen bagajlarının narkotik dedektör köpekleri ile denetimi esnasında köpeklerin reaksiyon vermesi üzerine valizler x-ray taramasından geçirildi ve kuşkulu bir yoğunluk tespit edildi.

Narkokim takımlarınca şahsın valizinde yapılan aramada 10 paket içerisinde 23,410 kilogram kokain ele geçirildi. Operasyonu derinleştiren Gümrük Koruma takımları, yolcuyu havalimanı dışında karşılayacak öbür bir şahsı da tespit etti. Kuşkulu şahsın meskeninde yapılan aramada ise 25 pakette 28,287 kilogram kokain olmak üzere toplamda 51,697 kilogram kokain ele geçirildi.

Gümrük Koruma gruplarınca gerçekleştirilen ikinci operasyonda, İstanbul’dan Avustralya’ya gönderilmek istenen bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Yapılan ayrıntılı incelemede silindir biçiminde makine kesiminin içerisine gizlenmiş halde 3,472 kilogram kokain ele geçirildi.

POŞETLERİN İÇİNDE BULUNDU

Son olarak gerçekleştirilen operasyonda ise gruplar, Brezilya’dan İstanbul’a gelen uçakta seyahat eden yabancı asıllı bir şahsı takibe aldı. Kuşkulu şahsın üst aramasında her iki bacağında bantlarla sarılmış halde şeffaf poşetler içinde 3,128 kilogram kokain bulundu.

Gümrük Koruma Narkokim takımlarınca gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 14 bireyden 6’sı tutuklandı. Olaylara ait yürütülen soruşturmalar devam ediyor.