İnançlı bölgeler yakında birleşecek: Türkiye Gazzeli kardeşlerinin yanında

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın iştirakçileri onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği öğlen yemeğinde Suriye’deki harekattan İsrail’in Filistin’e yönelik ataklarına kadar birçok hususta net bildiriler verdi. Erdoğan “Bürokratik oligarşinin sembollerinden olan kurumsal taassubun, geçmişte ülkemize yüklediği faturaları hepimiz çok güzel biliyoruz. Türkiye, yalnızca devlet organlarında eş güdüm eksikliğinin değil, rekabetin düz savaşının, çekişmenin hatta çatışmanın bedelini ödemiş bir ülkedir” dedi.

SALDIRILARI BOŞA ÇIKARDIK

İlk misyona geldiklerinde bu problemle pek çok kez yüzleştiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendini milletten, milletin yetki ve sorumluluk verdiği siyasi iradeden üstün gören elitist zihniyetin engellemelerine maruz kaldık. 27 Nisan bildirisinden 7 Şubat MİT krizine, 17-25 Aralık teşebbüsünden 252 vatan evladını şehit verdiğimiz 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüne kadar devletin içine çöreklenmiş yapıların gayesi haline geldik” sözlerini kullandı. Erdoğan, milletin güçlü takviyesi ve demokratik tabanda yürüttükleri kararlı gayret sayesinde tüm hücumları boşa çıkardıklarının altını çizdi.

SON BÖLGELERİ DE TEMİZLEYECEĞİZ

Sınırlar içerisinde ve hudut ötesinde gerçekleştirilen operasyonlarla bölücü terör örgütünün belini kırdıklarını belirten Erdoğan, şu sözleri kullandı: “Bölgemizin geleceğinde teröre yer olmadığını, bu örgütlerin destekçileriyle bir arada tüm dünyaya gösterdik. Emperyalistlerin tetikçiliğini yapan katil sürülerini bölgemizden büsbütün söküp atana kadar durmayacak, terörle uğraşımızı sürdüreceğiz. Güney sonumuz boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bir sınır kurma kararımız bakidir. Suriye’de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik neslinin halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz.”

MUTABAKATI İŞLETMEYİ BAŞARDIK

Tahıl koridoruna değinen Erdoğan şunları kaydetti: “Şu anda bildiğiniz üzere gemiler geliyor. Böylelikle besin krizinin kapıda olduğu bir periyotta dünya arz güvenliğine katkıda bulunduk. Şimdiye kadar önemli bir ıstırapla müsabakadan bu mutabakatı işletmeyi başardık.”

YSK’da olmayan bilgi CHP’de nasıl olur

AK Parti MKYK dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun YSK’da olmayan seçmen bilgilerinin kendisinde olduğuna yönelik savları gündeme geldi. Edinilen bilgilere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına, “Bunu araştırın. YSK da araştırmalı” dedi. MKYK’nın bir başka gündemi ise AK Parti’nin saha çalışmaları oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saha çalışmalarını kıymetlendirerek, seçim tarihine kadar vatandaşa ülkeye kazandırdıkları asırlık eser ve hizmetlerin anlatılması gerektiğini söylediği öğrenildi. Erdoğan, seçim çalışmalarında enflasyon başta olmak üzere mevcut külfetleri çözecek programa, deneyimli siyasi takımlara kendilerinin sahip olduklarının hatırlatılmasının değerine değindi.

Tarihi fırsatı heba etmeyin

Erdoğan, “Sahada güçlü olmadan masada kazanımlar elde etmenin zorluğunun” da ortada olduğuna da dikkati çekerek Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının azatlık sürecinin bunun en çarpıcı örneği olduğunu söyledi. Erdoğan, “44 gün süren destansı bir uğraş sonucunda hamdolsun Karabağ, tekrar özgürlüğüne kavuşmuş, 30 yıllık işgal son bulmuştur. Varılan mutabakatlarla Güney Kafkasya’da yeni bir devir başlamıştır. Bu tarihi fırsatın heba edilmemesi için ağır efor harcıyoruz. Ermenistan’ın gelişmeleri gerçek okuyarak Azerbaycan ve Türkiye’nin samimi davetlerine karşılık vermesiyle bölgemizin kısa müddette istikrara kavuşacağına inanıyorum” dedi.

Mescid-i Aksa kırmızı çizgimiz

Suriye’deki iç savaşın sonlandırılması, Irak’ta, Lübnan’da, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan ‘da istikrarın temini için çaba göstermeye devam ettiklerini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgilerimizi daha eskisinden güçlü hale getiriyoruz. İsrail ile tekrar rayına oturan bağlantılarımızı ülkemizin çıkarları yanında Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunu savunmak için de kullanıyoruz. Kudüs sıkıntısındaki hassasiyetimizi Türkiye’nin iki devletli tahlile ve Filistin’in güvenlik, huzur ve kalkınmasına verdiği kıymeti İsrail idaresiyle en üst seviyede paylaşıyoruz. Birinci kıblemiz Mescid-i Aksa’nın bizim kırmızı çizgimiz olduğunu açıkça tabir ediyoruz. Son birkaç gündür İsrail güvenlik güçlerinin, Gazze’yi, Gazzeli sivilleri amaç alan taarruzları karşısında da net bir duruş sergiledik. Çocukları, daha kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir mazereti olamaz. Türkiye, Filistin halkının ve Gazzeli kardeşlerinin yanındadır.”