Hüseyin Ergün: Adım esasen Hüseyin, ben de Usain Bolt üzere olmak istiyorum

Geçirdiği trafik kazası sonrası ayağını kaybeden ancak yaşama sevincini kaybetmeyen Hüseyin Ergün, atletizmdeki başarılarıyla dikkat çekiyor. Mersin Üniversitesi’nde okuyan Ergün, “Usain Bolt üzere olmak istiyorum” dedi.

Mersin’e 4 yıl evvel okumak için gelen Hüseyin Ergün, yolun karşısına geçmek istediği anda kendisine çarpan otomobil sonrasında sağ ayağından ağır formda yaralandı.

Yapılan tedavilere karşın ayağı kurtarılamayarak kesilen Mersin Üniversitesi Hoş Sanatlar Kısmı öğrencisi olan Ergün, yaşadığı olay sonrasında adeta hayata 4 elle sarıldı. 24 yaşındaki genç, kendini geliştirmek için arayışlara girdi. Daha sonra atletizm sporuna ilgi duyan genç atlet, yurt dışından getirdiği özel protezle 1.5 yıl evvel bu spora birinci adımını attı.

Etrafından aldığı dayanakla kısa müddette profesyonel olan Ergün, “2018 yılında Mersin’de bir trafik kazası geçirdim. Ayağım kazada ezildi, tedavilerin akabinde ayağımı kurtaramadılar ve bu yüzden diz altı ampütasyonu oldu. Ben de o devrin akabinde daima kendimi geliştirmeye çalıştım zira ‘insan nasıl düştüğü değil de düştüğünde nasıl kalktığı’ ideolojisiyle okuluma devam ettim. Daha sonra aklıma koşu sporu geldi. Araştırmalarım sonucunda özel protezlerle bu sporu yapabileceğimi öğrendim. Lakin Türkiye’de bu halde bu sporu yapan çok az kişi olduğu için yurt dışındaki kaynaklardan yararlandım. Daha sonra Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’yla mail yoluyla bağlantıya geçtim. Onlar da beni şu an çalıştığım antrenörüm Ahmet Sekman’a yönlendirdiler. 1.5 yıldır profesyonel olarak atletizm sporu ile ilgileniyorum. Atlet protezi temini konusunda eza yaşadım. Bu protez Türkiye’de yok ve yurt dışından temin ediliyor” sözlerini kullandı.

İKİ SEFER TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ

Amacının ulusal kadroya seçilip Türkiye’yi memleketler arası arenalarda temsil etmek olduğunun altını çizen Hüseyin Ergün, “İki kere Türkiye birinciliği elde ettim. Profesyonel olarak vilayet koşuşumda 100 metreyi 15 saniyede koşmuştum. Kendimi geliştirdim ve 1 ay evvel Bedensel Engelliler Parantezim Türkiye Şampiyonası’nda 100 metreyi 14, 200 metreyi ise 27 saniyede koşarak iki kulvarda da Türkiye birinciliği elde ettim. Şu anki gayem ulusal ekibe seçilip Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek. Bunu da başaracağıma inanıyorum” diye konuştu.

“ADIM ZATİ HÜSEYİN”

Kendisi üzere birçok insanın olduğunu belirten Ergün, herkesin hayalleri için çalışması gerektiğine dikkat çekti. Sponsor konusunda zorlandığını belirten başarılı sportmen, “İlk başlarda ben de çekiniyordum, başımda soru işaretleri vardı fakat başladığım andan itibaren idman yaptıkça başımdaki maniler kalktı. Kazandığım muvaffakiyetlerde beni ve etrafımı gururlandırdı. Benim üzere bir sürü arkadaşım var lakin bu sporu yapan çok az bireyiz Türkiye’de. Ben şayet rastgele bir pürüzü olmayan bir bireyle birebir süratte koşabiliyorsam, onların da hayallerini bu inançla yapacaklarına inanıyorum. Bu sporu yapmanın güç olduğunu kabul ediyorum, ben bu bahiste kendime destekçi bulmakta zorlanıyorum. Şayet ki sponsor bulabilirsem bu sporu yapmam daha da kolaylaşacak. Adım esasen Hüseyin, ben de Usain Bolt üzere olmak istiyorum” biçiminde konuştu.