Gençler ‘Cinsiyet eşitliği yok’ diyor

 

Meltem Günay / İSTANBUL – Gençlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Algı Araştırması’na göre, gençlerin yüzde 83’ü ülkemizde cinsiyet eşitliği olmadığını düşünüyor. Gençlerin yüzde 70’i yaşamları boyunca en az bir kez cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa uğramış ve yüzde 87’si kadın ile erkeğin her alanda eşit olmadığı görüşünde. Gençlerin yüzde 82’si şiddete uğradığını belirtirken en yaygın şiddet türü ise; psikolojik şiddet.

Dijital şiddet mağduru

Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan her türlü etken ve önyargıyla erkeklerin aktif katılımı ile mücadele amacıyla kurulan Yanındayız Derneği tarafından yapılan araştırma, gençlerin cinsiyet eşitliğine yaklaşımı, kadına yönelik şiddet algısı, Türkiye’deki kurumların toplumsal cinsiyet ayrımcılığını önlemeye yönelik çalışmalarına dair bakışı, şiddeti algısı, gençlerin şiddete maruz kalıp kalmadığı gibi konuları ele alıyor.

Yaklaşık 13 bin gencin katıldığı araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle: Rapora göre, gençlerin yüzde 83’ü ülkemizde cinsiyet eşitliği olmadığını düşünürken, gençlerin yüzde 70’i yaşamları boyunca en az bir kez cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa uğradığını söylüyor. Genç kadınların yüzde 82’si, erkeklerin yüzde 40 bu fikri destekliyor. Gençlerin yüzde 54’ü bu durumda yeterli bir tepki gösteremediğini belirtiyor.

Şiddet ise her türüyle gençler arasında görülüyor. Gençlerin yüzde 82’si şiddete uğradığını belirtirken, psikolojik şiddet en yaygın şiddet türü. Gençlerin yüzde 88’i psikolojik, yüzde 48’i dijital, yüzde 43’ü ekonomik, yüzde 31’i fiziksel şiddete maruz kalırken yüzde 22’si cinsel şiddet mağduru. Kadınların yüzde 87’si şiddete uğradığını dile getirirken, bir gencin, ‘23 yıllık yaşantımın her saniyesinde kadın olarak psikolojik, cinsel, ekonomik şiddete maruz kaldım. Bu şiddeti uygulayanlar yabancı insanlar değil abilerim, komşularım, arkadaşlarım gibi yakın çevremden insanlardı. Bunu değiştirmek için her zaman çabaladım ve çabalamaya da devam edeceğim’ sözleri yaşananları da gösteriyor.

Flört şiddeti de yaygın

Gençler arasında flört şiddetinin de yüksek olduğu göze çarpıyor. Gençlerin yüzde 36’si flört şiddetine maruz kaldığını belirtirken bu oran kadınlarda daha yüksek. Gençlerin yüzde 91’i cinsel ilişkiye zorlamanın da şiddet olduğunun bilincinde. Gençlerin yüzde 61’i partnerlerinin sosyal medya hesaplarının şifrelerini istemesini şiddet olarak görürken, yüzde 77’si partnerlerinin kendilerini giyiminden dolayı kısıtlamasının şiddet olduğunun farkında. Ama gençler arasında kıskançlık şiddet olarak görülmüyor. Gençlerin sadece yüzde 27’si kıskanılmayı şiddet olarak görüyor.

Gençlerin sadece yüzde 6’si kadınların tam anlamıyla eşitliğe ulaşmasında erkeklerin desteğini yeterli bulurken, gençlerin yüzde 80’i ‘cam tavan’ engeline takıldığını belirtiyor. Kadınlar da bu oran daha yüksek. Kurumların da toplumsal cinsiyet ayrımcılığını önlemeye yönelik çalışmalarını gençler yetersiz buluyor.

Nur Ger: Kaplumbağa hızıyla ilerliyoruz

Türkiye’nin toplumsal cinsiyet eşitliğinde kaplumbağa hızında yol alan bir ülke olduğunu belirten Yanındayız Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, şunları söyledi:

“Bu çalışma ile toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygın bir şekilde içselleştirilmesinin önündeki engelleri kaldırarak, toplumdaki

tutum ve davranış biçimlerinin değişmesine katkı sağlamak istiyoruz. Bu hızın artması için özel sektör, kamu ve sivil toplum örgütlerinin el ele vermesi, birlikte çalışarak daha çok ortak proje gerçekleştirmesi ve ataerkil zihniyet dönüşümünün sağlanmasına katkı sunulması şart” dedi.