Financial Times: Erdoğan’ın riskli ikili oyunu

Son periyotta Rusya önderi Putin ile yakınlaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atılımları memleketler arası medyada gündem olmaya devam ediyor.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile yakınlaşması ile ilgili dikkat alımlı bir başyazı kaleme aldı. “Yazı işleri” imzasıyla yayınlanan makalede, “Erdoğan’ın riskli ikili oyunu” başlığı kullanıldı. Makalede, Erdoğan’ın Moskova ile yakınlaşmasına ABD’den misilleme gelebileceği belirtildi.

Makalede, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi Erdoğan için bir devlet adamı ve arabulucu olarak bir fırsatın kapısını araladı. Kiev ile Moskova ortasındaki tahıl mutabakatında övgüleri alıyor ancak Moskova ile kıymetli ekonomik bağları korumak için çok dikkatli davranıyor. Geçen haftaki 4 saatlik toplantıda batılı ülkeler Erdoğan’ın Moskova ile bağlarının derinleşmesinden telaş etti üstelik NATO partnerleri de tam zıddını yaparken ve Kremlin batının yaptırımlarından kaçmaya çalışırken” sözü yer aldı.

Makalede, “Türkiye’nin önderi karmaşık ama riskli bir oyun oynuyor” denildi.

“ERDOĞAN’IN ÂLÂ BİR SEBEBİ VAR”

Türkiye ile Rusya’nın birçok hususta uyuşmazlık yaşadığı ve Soçi’de şimdi iki ismin ne bahiste muahede yaptığının bilinmediği belirtilirken, “Erdoğan’ın Rusya’dan finansal getiriyi çekmek için âlâ sebebi var. Kendisi ekonomiyi düzgün yönetemediği için oluşan ekonomik kriz ortamında tekrar seçilmeye çalışacak” yorumu yapıldı.

Türkiye ile Rusya’nın ekonomik bağının kuvvetlenmesi karşısında batılı ülkelerin yansısını çekmesinin mümkün olduğunun belirtildiği makalede, “Bir yetkili, batılı ülkelerin Türkiye’den şirketleri ve bankaları çekmek için baskı kurabileceğini öne sürdü. Ama Türkiye jeopolitik olarak ve batılı şirketler için çok değerli. Avrupa, Türkiye’nin 3.7 milyon Suriyeli ve mülteciyi kıtaya gönderme ihtimalini de düşünüyor” yorumuna yer verildi.

Buna karşılık ABD’nin Türkiye’ye karşı daha sert kararlar aldığının hatırlatıldığı makalede, “Rusya’dan hava savunma sistemi alınca ABD sert kararlar aldı ve ikincil bir ABD yaptırımları riski de doğuyor. Ama Erdoğan’ın bunu iç siyasetinde kullanmaması için dikkatlice yapılması gerekiyor. Jeostratejik pokerinde Erdoğan, elini abartılı oynamamak için temkinli olmalı” sözü kullanıldı.