Filistin’deki mülteci kampında Bizans mozaiği keşfedildi

Filistinli çiftçi, toprağına yeni ağaçlar dikmesinin akabinde baht yapıtı rengarenk kuşları ve başka hayvanları gösteren bir Bizans döşeme mozaiği keşfetti.

Salman al-Nabahin, İsrail sonundan yaklaşık 12 km uzaklıktaki Bureij mülteci kampında, zeytin bahçesinde çalıştığı sırada MS 5-7 yüzyıla ilişkin olduğu düşünülen mozaik döşemeyi gün yüzüne çıkardı.

Bazı ağaçların neden düzgün bir formda kök salmadığını anlamaya çalışan Nabahin, hafriyat yaptığı sırada sert bir cisim ile karşılaştı.

Nabahin, karşılatığı cisim hakkında “İnternette araştırdım. Bizans periyoduna ilişkin olduğunu öğrendim. Hazine olarak görüyorum lakin bir hazineden daha kıymetli. Şahsî değil her Filisitinliye ait” dedi.

Filistin Turizm ve Antika Bakanlığı, mozaiğin Bizans periyodundaki hayvanları ve toplumsal hayatın öbür özelliklerini betimleyen birkaç panel içerdiğini söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Arkeolojik keşif hala erken etaplarında. Bizde mozaiğe ilişkin sır ve medeniyet kıymetlerini açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

Bakanlık ayrıyeten, “Ulusal araştırma takımları, Kudüs Fransız İncil ve Arkeoloji Okulu’ndan milletlerarası uzmanlar ve bilim adamları ile ortaklaşa çalışıyor” diye ekledi.