Ensonhaber’in resmi hesabından Atatürk’le ilgili skandal paylaşım

AKP iktidarı, toplumsal medyada gerçeklik taşımayan bilgi yaymak ve dezenformasyon oluşturmak emeliyle “trol” diye isimlendirilen ve sayılarının binleri bulduğu bilinen toplumsal medya gruplarıyla çalışıyor. 

Ancak iktidar, bu üzere ögelerin yanı sıra çeşitli hallerde desteklediği “medya” görünümlü yapılar eliyle de provakif tesirler yaratmayı amaçlıyor. 

Bunlardan biri olan ensonhaber.com isimli site de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili skandal paylaşımda bulundu. 

Sitenin resmi Twitter hesabından bir Twitter kullanıcısının “Kurtuluş Savaşı çok daha ağır koşullarda geçmiştir, varlıkla yokluk ortasında gidip geldik; o hâlde dahi Mustafa Kemal ‘Bayrak bir milletin onurudur, çiğnenmez’ diyebilmiştir… Yunanları denize döktük biz, asıl icraat budur…” tweetine karşılık verildi. Atatürk için “Yunan hayranı” tabirinin kullanıldığı görülen yanıtta “M. Kemal Yunan hayranı olduğu için o denli demiştir. Ki açıklamaları var Yunan askerlerinin ne kadar yiğit olduğuna dair, öbür bir şey değil.” formunda skandal kelamlara yer verildi. 

‘SABOTAJ’ DEDİ

Kullanıcıların büyük reaksiyon gösterdiği bu kelamların akabinde Ensonhaber Yayın Kümesi Lideri Serkan Kalemciler, ferdî Twitter hesabında açıklama yaptı. Kalemciler, yaşananları ‘sabotaj’ olarak niteleyerek şunları kaydetti:

“Markamızı maksat alan menfur sabotajı yapanı bulmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılacak en küçük hakaret özümüze hakarettir. Bu iğrenç olayı tez vakitte açıklığa kavuşturacağımızı ilan ederiz.”