ENKAZDA HATIRALARINI ARAYAN SABAHAT KÜÇÜK BİR FOTOĞRAF BİLE BİZİM İÇİN SERVET OLURDU

HATAY’da depremde evleri yıkılan Çayırcı ailesi, enkaz kaldırma çalışmalarının ardından kalıntılar arasında gözyaşları içinde hatıralarını aradı. Enkazla birlikte anılarının da yok olduğunu söyleyen Sabahat Çayırcı, ‘Eşyalarımıza denk gelemedik. Bulacağımız küçük bir fotoğraf bile bizim için servet olurdu. Büyük umutla gelmiştik ama elimiz boş kaldı. Canımız kurtuldu ama anılarımız, geçmişimiz gitti dedi.

Depremin yıkıma uğrattığı Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz kaldırma çalışmaları sürerken geriye birçok acı hikaye kaldı. 6 Şubat’taki İlk depremde 1’inci katı çöken, öğle saatlerindeki ikinci depremde ise tamamen yıkılan Birlik Apartmanı’nın 5’inci katında oturan Çayırlı ailesi, ilk depremin ardından binadan sağ çıkmayı başardı. Komşularını kaybeden ve o günden itibaren zorlu şartlar altında yaşamını sürdüren aile, binanın büyük bir kısmı kaldırılan enkazının kalıntıları arasında dakikalarca anılarını aradı. Ararken buldukları komşularına ait eşyaları da özenle kenara ayıran aile, enkaz önünde gözyaşı döktü.

‘HERKES BİRİKİMİNİ ENKAZDA BIRAKTI’

Üç çocuğu ve eşiyle birlikte enkaz kalıntıları arasında çaresizce hatıralarını arayan Sabahat Çayırcı (40), komşularının fotoğraflarını bulduktan sonra uzun süre gözyaşlarına hakim olamadı. Yıkıntıların arasında anılarını bulmak için çabaladıklarını söyleyen Çayırcı, ‘Eşyalarımıza denk gelemedik. Bulacağımız küçük bir fotoğraf bile bizim için servet olurdu. Büyük umutla gelmiştik ama elimiz boş kaldı. Canımız kurtuldu ama anılarımız, geçmişimiz gitti. Bazı komşularımın fotoğraflarını, eşyalarını bulduk. Herkes birikimini enkazda bıraktı. Boşlukta gibiyiz. Açıkçası olaya, yeni hayatımıza adaptasyon sağlayamadık. Acımızı yaşayacak duruma gelemedik. Hepimiz evlerimize, mahallemize aşıktık. Her şey geride kaldı diye konuştu.

‘ANILARIMIZI KURTARMAK İÇİN GEÇ KALDIK’

Baba Muhammed Ali Çayırcı (45) ise 6 Şubat’taki ilk depremde bina tamamen çökmediği için sağ kurtulduklarını anlatarak, ‘İkinci depremde ise binamızın büyük bir kısmı yıkılıp yan yattı. Birinci katta oturan komşularımız ise hayatını kaybetti. Onların cenazelerinin çıkmasını günlerce bekledik. Daha sonra enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Biz bugün tamamen kaldırılacağını bilmiyorduk. Anılarımız kurtarmak için geç kaldık. Her şeyimiz gitti dedi.

Çayırcı çiftinin en küçük çocuğu Fatih Çayırcı (13) ise en çok ablalarıyla birlikte olan çocukluk fotoğraflarının bulunduğu hard diski bulmak istediğini ama aramalarının sonuçsuz kaldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir