Ekonomik krizden ziyadesiyle etkilenen kapıcılar toplumsal sıkıntılarla da boğuşuyor

Güneş görmeyen ve rutubetli meskenlerde gün boyunca ışıklarını söndüremeden yaşamaya çalışan kapıcılar çalışma şartlarını Cumhuriyet’e anlattı. Konut-İş Genel Lideri Alican Kayhan, yıllardır kapıcıların hakları için çaba ettiklerini kaydederek “Sigortamız ödenmiyor. İş teminatımız yok. Hafta tatilleri ve genel tatil haklarımız yazılı olarak var lakin uygulanmıyor. 24 saat çalıştırılıyoruz, taban fiyat alıyoruz. En ufak bir mazeretle, kar kış demeden işten çıkarılabiliyoruz ve evsiz kalıyoruz” dedi.

Konut-İş Genel Lideri Alican Kayhan, sendikanın kuruluşundan beri kapıcıların hakları için uğraş ettiklerini fakat problemlerinin çözülmediğini söyledi. Kayhan, bu alanda yaygın bir garantisiz çalışmanın olduğuna dikkat çekerken mesleğin zorluklarını şu sözlerle tabir etti: “İş teminatımız yok, hafta tatilleri, genel tatil haklarımızdan yararlanamıyoruz mesai saatimiz bile yok, günün her saati çalışmaya hazır bir formda bekliyoruz. Üstelik tüm bu şartlara karşın en ufak bir mazeretle, kar kış demeden işten çıkarılıp evsiz kalabiliyoruz.”

Alican Kayhan

“MAĞARA ÜZERE KONUTLARDA KALIYORLAR”

Kapıcıların yaşadıkları meskenlerin durumuna dikkat çeken Kayhan “İnsanlar güneş görmeyen, rutubetli meskenlerde gün boyunca ışıklarını söndürmeden yaşamak zorunda kalıyor. Kapıcılara layık görülen meskenler mağaradan farksız” sözlerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZ AYRIMCILIĞA UĞRADI”

Bir periyot okullarda kapıcıların çocuklarına ayrımcılık yapıldığını söyleyen Kayhan, “Kapıcı çocukları denerek çocuklarımıza ayrım yapılmıştı, en art sıralara oturtulmuşlardı. Bu üzere şeylerle çok gayret ettik” diye konuştu.

“İŞ ARAMAK İÇİN SENDİKAYA GELİYORLAR”

Giderek derinleşen ekonomik krizden de kapıcıların olumsuz etkilendiğini kaydeden Kayhan, evvelden personeller sendikamızın kapısını haklarını aramak için çalardı, artık iş aramak için bize ulaşıyorlar. Günde iş arayan 4-5 bireyden telefon alıyorum” tabirlerini kullandı.

“KAPICILARA ÜSTTEN BAKIYORLAR”

İstanbul Bebek’te bir apatmanda misyonlu olan Aydın Karamelek toplumun kapıcılara bakış açısının hakikat olmadığını belirtirken

“İnsanlar kapıcılara üstten bakıyor. Çocuklarım okulda bununla ilgili sorun yaşamıştı, geçen köy toplantısına katıldım herkes mesleğini söylerken kapıcı olduğumu söylemekte zorlandım, zira insanların gözünde kapıcıların kıymeti yok” dedi. Karamelek kelamlarına şu biçimde devam etti: Markete gidip geldiğimizde aldığımız eserlerin fişine bakıyorlar, fişini geçtim aldığım şeylerin gramajına varana dek denetim ediyorlar. Bize hiçbir şeyi yakıştırmıyorlar, mesela ben bir otomobil aldım, herkes farklı bir gözle bakmaya başladı. Esasen sonrasında içinde bulunduğumuz kaideler yüzünden satmak zorunda kaldım” dedi.

“HAKKIMI İSTEDİĞİM İÇİN ELEKTRİĞİMİ VE SUYUMU KESTİLER”

Küçükçekmece’de bulunan bir apartmanda kapıcılık yapan Abdurrahman Çiftçi ise apartmandaki en ufak değişiklikten kapıcıların etkilendiğine dikkat çekerken başından geçenleri şu sözlerle anlattı: 2019 Eylül ayında işbaşı yaptım. Çalıştığım apatmanın kapıcı dairesi bana tahsis edildi. Lakin apartman yöneticisi değişince yeni gelen yönetici beni istemedi. Apartmanda imza topladım lakin yeni yönetici beni ısrarla istemedi. Ben de haklarımı istedim, eksik yatan maaş ve sigortam için arabulucuya gittim. Haklarımı istediğim için yönetici benim elektriğimi ve suyumu kesti. Olağanda hakkımla çıkışımı verseler işsizlik maaşımdan yararlanırım, öteki iş bakabilirim lakin yok. Kış gününde bizi çıkarmaya çalıştılar. Bu yaşananlar yüzünden aileme mahcup oldum, neredeyse boşanma derecesine geldik. Eşim babasının meskenine gitti. Günlük işlerde çalışıp para kazanmaya çalışıyorum.