‘Demirtaş’ soruşturması: Hanefi Avcı’nın rütbeleri sökülmek isteniyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, attığı tweetle CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na dayanak verdiği gerekçesiyle İstihbarat Dairesi eski Lideri Sabri Uzun’un, terör örgütü ile iltisaklı, irtibatlı olduğu gerekçesiyle rütbesini, silahını ve kimliğini aldı. Polis meskenlerine girişi yasaklandı.

Sözcü’den Hürmet Öztürk’ün haberine nazaran, bu olayın çabucak akabinde, Kaçakçılık ve Organize Kabahatler Uğraş (KOM) Dairesi eski Lideri Hanefi Avcı’ya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı doğrultusunda Selahattin Demirtaş’ın hür bırakılmasını söylediği için hakkında soruşturma açıldı. Geçmişine dönük de sorular yöneltildi.

“BENİ CEMAAT ALDIRDI”

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasıyla gönderilen sorulardan biri şu oldu:

“Suç İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurmak, Terör Örgütü Üyesi Olmak, Terör Örgütüne Üye Olmak, Örgüt İsmine Hata İşlemek tezleriyle tutuklanan Selahattin Demirtaş’la ilgili yaptığınız yorumda ‘Fikir özgürlüğünün ihlal edildiğini’ belirttiniz.”

Hanefi Avcı, 19 sayfalık savunmasında, 2004 yılında KOM Daire Lideri görevindeyken, güç ihalelerine fesat karıştırma operasyonunda hükümete yakın iş adamları ve birtakım güç bakanlığı bürokratlarının tutuklandığını hatırlattı.

Avcı şöyle dedi:

“Cemaat bu durumu fırsat bilerek yönlendirmesi ile 2005 yılı başında KOM Başkanlığı’ndan cemaat operasyonu ile ben ve yakın çalışma arkadaşlarım vazifeden alındık. Bizden sonra cemaat örgütü KOM’da aktiflik kurdu. Beni KOM’dan aldıran cemaattir, ‘Emniyette cemaat örgütlenmesi var, kumpaslar yapıyor’ diyerek, emniyet içerisinde karşı çıkan, şikayet edip karşı duran, bu bahiste kitap yazan benim için nasıl bu türlü bir tez da bulunulabilir?”