Çin, Tayvan liderinin Temsilciler Meclisi Başkanı’yla görüşmesinin ardından ABD vatandaşlarına yaptırım uyguladı

T24 Dış Haberler

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile görüşmesinden sonra ziyarette rol oynayan ABD vatandaşlarına yaptırım uyguladı. 

Pekin’in yaptırımları Tsai-McCarthy görüşmesine ev sahipliği yapan Ronald Reagan Kütüphanesi’ni ve Tayvan liderine ödül veren Hudson Enstitüsü’nü hedef aldı. 

Yaptırımlara maruz kalan dört ABD vatandaşının Reagan Vakfı’nın mevcut ve eski başkanı ile Hudson Enstitüsü’nün başkan ve direktörü olduğu belirtildi. 

Çin ayrıca, Tayvan’ın ABD Büyükelçisi Hsiao Bi-khim’e yaptırım uygulanacağını bildirdi. 

Yaptırımlar, hedef alınan kişi ve ailelerinin Çin’in ana kıtasına, Hong Kong’a ve Macau’ya girmelerini yasaklıyor. Ayrıca karar doğrultusunda Çinli yatırımcı ve şirketlerin yaptırım uygulanan kişilerin firmalarıyla işbirliği yapmaları yasaklanıyor. 

Bu hafta Çin’in tehditlerine rağmen Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile California’da bir araya geldi. 

Dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in itiraz ve tehditlerine rağmen geçen ağustosta Tayvan’a resmi ziyareti gerçekleştirmişti. Pelosi, 25 yıldır Tayvan’ı ziyaret eden en üst düzey ABD’li yetkili oldu.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’de BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir