Bülent Ersoy kimdir? Bülent Ersoy’un babası neden hayatını kaybetti?

1952 yılında İstanbul’da doğan Bülent Ersoy, sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı

1974’te Maksim Gazinosu’nda sahneye çıkan Ersoy, Çıkardığı klasik uzun çalar “Tuti-i Mucizeyi Guyem Ne Dersem Lâf Değil” isimli plakla rekor satış elde etti. Maksim Gazinosu’nun sahibi Fahrettin Aslan, Bülent Ersoy’u assolist olarak çıkarmaya karar verdi. Lakin gerçek soy ismi Erkoç olan sanatkarın soyadı Müjdat Gezen tarafından Ersoy olarak değiştirildi.

BÜLENT ERSOY’UN YASAKLI PERİYODU

Ağustos 1980’de İzmir Fuarı’nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı. Eylül 1980’de Kordon’daki meskeninde bir hâkime hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanarak Buca Cezaevi’nde tutuklu kaldı. 12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981’de periyodun İç İşleri Bakanı Selahattin Çetiner tarafından çıkartılan kanunla birlikte transseksüel sanatkarlarla birlikte sahne yasağı aldı. Yasağı 8 Ocak 1988 tarihinde kaldırıldı.

BÜLENT ERSOY’UN CİNSİYET DEĞİŞTİRME SÜRECİ

14 Nisan 1981’de Londra’da geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı oldu. Fakat o periyot Türkiye cinsiyet değişikliğini tanımıyordu. 1983’te Danıştay, Bülent Ersoy’un “hukuken erkek olduğuna ve gazinolarda lakin erkek kıyafeti ile sahneye çıkabileceğine” karar verdi. ‘Pembe nüfus kağıdı’ alması yıllar sonra, sahne yasağını da kaldıran periyodun başbakanı Turgut Özal’ın öncülüğünde 1988’de çıkartılan, cinsiyet değiştirmeye müsaade veren kanun sayesinde oldu.

Bülent Ersoy yasaklı olduğu yıllarda çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi aldı. 1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen “Çırpınırdı Karadeniz” isimli isteği okumadığı için kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti.

Bülent Ersoy, 1980 yılında London Palladium’da ve 1983 yılında Madison Square Garden’da sahne alan birinci Türk sanatkarı olmuştur. 30 Mart 1997’de ise Ümmü Gülsüm’den sonra, etnik müzik sazlarıyla Olympia müzikholünde sahne alan birinci Türk sanatçı olmuştur. Bülent Ersoy ayrıyeten Ajda Pekkan ve Dario Moreno’dan sonra Olympia’da konser veren birinci Türk sanatkarı olmuş, sahnede elli bireyden oluşan orkestrasıyla dört saat süren bir program sunmuştur.

BÜLENT ERSOY HAKKKINDA AÇILAN DAVALAR

Deniz Baykal tarafından açılan dava

Bülent Ersoy, 2005 yılında bir magazin programında geçmişte kendisine konulan sahne yasağının kaldırılması için teşebbüste bulunduğu anlatırken “12 Eylül devrinde sahne yasağımın kaldırılması için artık bir parti genel lideri olan kişi benden servet istedi.” dedi. Bu açıklamanın akabinde DYP Genel Lideri Mehmet Ağar kelam konusu başkanın kendisi olmadığını belirterek “Sağ parti önderi olduğunu söyleyemem.” dedi. Bunun üzerine gözler devrin CHP Genel Lideri Deniz Baykal’a çevrildi.

Baykal, o periyotta avukatlık yaptığını vurgulayarak Bülent Ersoy’un kendisine danışmak gayesiyle telefon ettiğini ve sırf 2 dakika görüştüğünü, ayriyeten para konusuna dair hiçbir şey konuşulmadığını söyledi. Bunun üzerine Bülent Ersoy basın toplantısı düzenledi. Ersoy, yaptığı açıklamalarda Kemancı müziğinin kelam muharriri Mehmet Yüzüak’ı şahit göstererek Ankara’da Dedeman Oteli’nin ardındaki bir ofiste Deniz Baykal ile yüz yüze görüştüğünü sav etti ve “Hatta Deniz Bey’in üzerinde gri bir grup vardı. Bu kadar ayrıntıyı hatırlıyorsam, bugünün 1 trilyonu eden 100 milyonu istediğini de hatırlayabilirim.” dedi. Ayrıyeten buluşmaya aracılık eden kişinin İnci Baba olarak bilinen ünlü mafya babası Mehmet Nabi İnciler olduğunu tez etti. Ek olarak Baykal’ın kendisinden istediği 100 milyon liranın sadece avukatlık fiyatı mi olduğunu, yoksa sahne yasağının kaldırılması için çeşitli şahıslara rüşvet olarak dağıtılmak için mi kullanılacağını bilmediğini söyledi.

Bu basın açıklamasının akabinde Deniz Baykal, hem rüşvet hem de mafya imasından ötürü kişilik haklarını ihlal ettiği savıyla Bülent Ersoy’a 300 bin liralık tazminat davası açtı.[ Dava sonunda mahkeme, Ersoy’a para cezası verdi lakin Ersoy karara itiraz edince dava Yargıtay’a taşındı. 25 Mart 2008’de Yargıtay, lokal mahkemenin kararını onayarak Bülent Ersoy’un, Baykal’a faiziyle birlikte 15 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Askerlik hakkındaki görüşleri sebebiyle açılan dava

26 Şubat 2008’de Popstar Alaturka isimli müzik yarışında, TSK’nın Irak’ın kuzeyine yaptığı bir askerî operasyon sırasında gerçekleşen 15 can kaybını “Tamam vatan ayrılamaz, bilmem ne olmaz; lakin göz nazaran göre de bu çocukları bütün analar doğursun, toprağa versinler. Bu mu yani? Şehitler ölmez vatan parçalanamaz, daima birebir klişe laflar. Daima bunu söylüyoruz aslında. Çocuklar gidiyor, kanlı gözyaşları, cenazeler… Klişeleşmiş laflar…” cümleleriyle eleştirmişti. Tıpkı programda kendisi üzere heyet üyesi olan Ebru Gündeş’le de polemik yaşamıştır.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, bu kelamları üzerine Bülent Ersoy hakkında ‘halkı askerlikten soğutma’ kabahatini işlediği teziyle soruşturma başlattı. Lakin mahkeme, Ersoy’un kelamlarını fikir özgürlüğü olarak gördü ve beraat kararı verdi.

BÜLENT ERSOY’UN EVLİLİKLERİ

Bülent Ersoy’un birinci eşi Cem Adler’dir. Bülent Ersoy Cem Adler ile evliliğini1 998 yılında gerçekleştirdi. Bu evlilik 1 sene sürdü. Ersoy, ikinci evliliğini Armağan Uzun ile yaptı. Bu evlilik de yalnızca 1 sene sürdü.

BÜLENT ERSOY’UN BABASI NEDEN ÖLDÜ?

Eylül ayında meskeninde düşerek apar topar hastaneye kaldırılan Fikret Erkoç 5 Ekim 2021’de hayatını kaybetti. Bülent Ersoy’un babasının cenazesinde çekilen imgeler 7 ay sonra gündeme geldi. İmajlarda Ersoy’un babasının mezarının kazıldığı sırada yanında bulunan şahıslarla ”Dar değil mi? E ben ne olacağım? Ben standarda sığmam ki” sorularını yönelttiği görülüyor. Ersoy’un sorusuna yanındaki bireylerden biri ”Seninkini daha büyük yapacağız” yanıtını veriyor. Bülent Ersoy’un babasının mezarı başındaki bu diyaloğu toplumsal medyada gündem oldu.