Bodrum’da kaçak yapılaşmayı cezalar da durduramıyor

Muğla’nın turistik Bodrum ilçesi kaçak yapılaşmanın hedef oldu. Belediye ve kurumların yazdığı milyonlarca lira ceza da çözüm olmadı. Bodrum Belediyesi son 4 yılda kaçak yapılaşma ile verilen mücadelenin resmi rakamları yayınladı.

Kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında tespit, suç duyuruları, mühürleme işlemleri, para cezaları ve yıkım kararları uygulandı. Son dört yılda 980 yıkım ile 6 bin 890 mühürleme işlemi yapıldı.

18 MİLYON TL PARA CEZASI KESİLDİ

Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından, 2019 yılında başlatılan kaçak yapılaşma ile mücadele kapsamında bugüne kadar 980 kaçak yapı yıkıldı, 6 bin 890 yapıya mühürleme işlemi uygulandı ve 2 bin 772 dosya yıkım programına alındı. Bunun yanı sıra Kasım ayı içinde ilgili yasal mevzuatlar gereği 18 milyon 545 bin 449 Lira para cezası kesildi.

11 AYDA 487 YIKIM KARARI

Devam eden çalışmalar kapsamında 2023 yılında bugüne kadar toplam 487 inşaat için yıkım kararı alındı, 131 binaya yıkım kararı uygulanırken 2 bin 350 inşaat durduruldu. Kasım ayında ise 4 inşaata yıkım kararı verildi, 18 binaya yıkım kararı uygulandı ve 125 devam eden inşaat durduruldu.

“MÜCADELE DEVAM EDECEK”

Belediye Başkanı Ahmet Aras, kaçak yapılaşmayla mücadele ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

– Belediyemiz, kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmalarını hassasiyetle sürdürüyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana kentimizin geleceğini koruyabilmek adına kararlılıkla mücadele ettik, etmeye de devam ediyoruz. Ekiplerimiz tarafından alınan yıkım kararları, hukuki süreçlere uygun bir şekilde yerine getiriliyor. İlk günden itibaren bu mücadeleyi sürdüren tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum. Belediye olarak yarınlarımız için mücadelemize devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir