BM Güvenlik Kurulu’nda ”Turkey” yerine birinci defa ”Türkiye” kullanıldı

Türkiye, BM Güvenlik Kurulu’nda ”Uluslararası Hukuk İhlalleri Karşısında Hesap Verilebilirlik ve Adaletin Güçlendirilmesi” oturumuna katıldı.

Türk diplomat Ayşe İnanç’ın BM Güvenlik Kurulu’nda katıldığı oturumda ülke ismi, birinci sefer ”Türkiye” formunda kullanıldı.

BM Genel Sekreteri Stephane Dujarric’in günlük basın brifinginin akabinde basın mensuplarına gönderilen transkripte de ülke ismi ”Türkiye” olarak yer aldı.

BM, Türkiye’nin talebinin akabinde yabancı lisanlarda “Turkey” olarak kullanılan ülke ismini “Türkiye” olarak değiştirmişti.

ÇAVUŞOĞLU GENEL SEKRETER GUTERRES’E MEKTUP GÖNDERDİ

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin yabancı lisanlardaki isminin “Türkiye” olarak değiştirilmesine yönelik Genel Sekreter Antonio Guterres’e gönderdiği mektubu aldıklarını söylemişti.

Dujarric, ülke isminin değiştirilmesinin mektubun alındığı andan itibaren geçerli olduğunu belirtmişti.

Bakan Çavuşoğlu da Twitter’dan “Ülkemizin marka kıymetini yükseltmek için Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan liderliğinde başlattığımız süreç nihayete eriyor. BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin BM nezdinde yabancı lisanlardaki ismini da “Türkiye” olarak tescil ediyoruz.” paylaşımında bulunmuştu.