Bayram tatilinde İstanbul’un yeşil alanları çöpe boğuldu

Kurban Bayramı tatilinde İstanbul’un yeşil alanlarından toplanan çöp, geçen yılın birebir devrine oranla yüzde 30 arttı. İstanbul’da bayram mühletince toplanan çöpün 1200 ton olduğu açıklandı.

Kurban Bayramı tatilini İstanbul’da geçirenler kıyı bölümleri, yeşil alanlar ve ormanlara akın etti. Ziyaretçilerden geriye her vakit olduğu üzere tekrar çöpler kaldı. Bayram tatili sonrası İstanbul’da toplanan çöp sayısının, geçen yıla oranla yüzde 30 artarak 1200 ton olduğu açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç ve Peyzaj AŞ Avrupa Yakası Yeşil Alan 1. Bölge Şefi Zehra Turan, “Sahil çizgilerinde, parklarda, korularda, ormanlarda takım sayımızı artırdık. İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Yakası toplamda 1200 ton çöp toplandı. Yeşil alanlardan en çok plastik çöp, bardak, poşet bulundu. Daha evvel maske vardı. Şu günlerde cam şişe atığı çok fazla olmaya başladı. Bunları geri dönüşüm olarak kullanıyoruz” dedi.

CAM ŞİŞELER İÇİN ÇÖP POŞETİ DAĞITIMI 

Özellikle yangın riskine karşı tedbir aldıklarına vurgu yapan Turan, “Parklarımızın içerisinde geri dönüşüm atık kutuları da var. Oralara cam şişelerin de atılmasını sağlıyoruz. Cam şişe, cam artığı, pet şişe gördüğümüz yerlerde işçimiz vatandaşlarımızı yangın tehlikesi ihtimaline karşı uyararak çöp poşeti dağıtıyor. Bu halde önüne geçebiliriz diye düşünüyoruz” diye konuştu.

REKOR BAKIRKÖY KIYI HATTINDA 

Turan, 9 günlük bayram tatilinde insanların çoğunlukla Bakırköy, Florya, Beylikdüzü, Yenikapı, Kazlıçeşme’deki yeşil alanlara gittiğini belirterek “Ormanlara doğayı korumak gayesiyle mangal yasağı geldiği için vatandaşlar kıyı kesimlerindeydi. Bakırköy kıyı çizgisi bu sene bizi şaşırttı” dedi. Bakırköy kıyı çizgisinden 135 ton çöp toplandığı belirtildi.

“AYIPLANACAK BİR RAKAM”  

Ailesiyle birlikte kıyıya gelen Sibel Okal, “Çöplerimi en yakın konteynere atıyorum. Bulamazsam da yanımda götürüp, gördüğüm yerde çöpe atıyorum. İnsanları uyarmak istesem de nasıl bir reaksiyon vereceğini bilmediğim için biraz çekiniyorum. Çöpleri yere atmaları hoşuma gitmiyor. Sonuçta o alana bir daha gideceğiz. 1200 ton bence ayıplanacak bir sayı. O kadar çöp olmamalı. Her yerde çöp kutusu var oraya atmalılardı” formunda konuştu.

Sahilde yürüyüş yapan Hamit Vardar, “Cumartesi pazar sabah erken saatlerde görün çöpleri, daima tıpkı. Ben olsam 2-3 hafta toplamam onları, vatandaş ne yaptığını görsün. Haftaya tekrar geleceksin, burayı pak bul. Bıraktığın üzere bul. 1200 ton ne kadardır, ben hayal edemiyorum” dedi.

Yerlere çöp atanlara herkesin reaksiyon göstermesi gerektiğini söyleyen Aydın Okal, “Biz çöplerimizi topluyoruz. Ben etrafa hassas bir beşerim. Çevreyi kirletmeden, pikniğimizi yapıp konuta gidiyoruz. Etrafa çöp atmak beşere yakışmayan bir davranış” sözlerini kullandı. (DHA)