Bakanlık kararını verdi! Nar ekşisi izlenimi veren soslara yasak geldi


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yeni alınan karara göre nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünlerin yurt içinde satışı yasaklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı neredeyse her evin mutfağında sıklıkla kullanılan nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünler hakkında yeni bir karar aldı.

Nar ekşi soslarına Bakanlıktan yeni karar

Bakanlık tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre; nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek.

Nar ekşi soslarına Bakanlıktan yeni karar

Öte yandan nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde satılamayacak. 

Nar ekşi soslarına Bakanlıktan yeni karar

TARİH VERİLDİ

Alınan yeni kararla beraber yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30 Haziran 2024 tarihinden sonra piyasada satışa sunulmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir