Avrupa Birliği’nden baskı: Telefon güncellemeleri mecburî olacak

Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir modülü hâline geldi. Bilhassa pandeminin akabinde artan uzaktan çalışma biçimi ile akıllı aygıtların rolü bir kat daha arttı. Neredeyse tüm iş ve toplumsal aktivitelerimizi gerçekleştirdiğimiz bu aygıtlar, birçok şahsî bilgiyi de içerisinde barındırıyor. Bu yüzden akıllı telefon ve tabletlerin şimdiki tutulması güvenliğimiz açısından da büyük kıymet taşıyor.

Avrupa Birliği en az 3 yıllık Android güncellemesi istiyor

Bu bahis hakkında çalışmalar yürüten Avrupa Birliği Kurulu, akıllı aygıtlar için geniş çaplı bir teklif paketi oluşturdu. Yetkililer, telefon üreticilerinden aygıtlarına en az beş yıllık güvenlik güncellemesi ve üç yıllık işletim sistemi güncellemesi sağlamasını istiyor.

ShiftDelete.net’te yer alan habere nazaran, bu kural yürürlüğe girdiği takdirde Android aygıtlar için büyük bir adım atılmış olacak. Şu anda yalnızca Samsung ve Google telefonlarında 5 yıllık güvenlik güncellemesi vaat ediyor. Bu markalar bile her eserlerinde bu hizmeti sunmuyor.

Diğer yandan Samsung, amiral gemisi modelleri için dört büyük Android güncellemesi sunuyor. Şirket, başka modellerinde ise 3 yahut daha az büyük işletim sistemi güncellemesi vaat ediyor. Google ve öbür Android üreticileri ise en fazla 3 yıllık Android güncelleme dayanağı ile müşterilerin karşısına çıkıyor.

Böyle bir gelişme ile birlikte üreticiler amiral gemisi telefonlarının yanı sıra daha bütçe dostu modellerinde de daha uzun mühlet güncelleme dayanağı sunabilir. Ortaya konan düzenlemelerden bir tanesi de telefon batarya performanslarının yapılan güncelleme ile birlikte düşmemesi tarafında.