Arjantin’de bulunan dinozor kalıntıları cinsinin birinci örneği

Paleontologlar, güney Arjantin’de daha evvel bilinmeyen küçük zırhlı bir dinozorun keşfini duyurdular, muhtemelen 100 milyon yıl kadar evvel yaşamış olan dinozorun Arjantin’in Patagonya bölgesinde yaşamış olduğu düşünülüyor.

Jakapil Kaniukura isimli Kretase periyodu dinozorunun, boynundan başlayan, sırtında ve kuyruğuna kadar kemikli disk formunda devam eden zırh katmanıyla kendini güzel koruyabilen bir cins olabileceğini söylediler.

Yeni tıp perşembe günü duyuruldu

Fosilleşmiş kalıntıları, son on yılda Rio Negro eyaletinin La Buitrera paleontolojik bölgesindeki Patagonya’daki bir barajın yakınında bulundu. Bilim adamları jakapil’i Perşembe günü Scientific Reports mecmuasında yayınlanan bir çalışmada açıkladılar.

Bilim adamları, jakapil’in Güney Amerika’daki Kretase’den gelen zırhlı bir dinozorun çeşidinin birinci keşfini işaret ettiğini söyledi. Kemikli art plakaları ve dikenli kuyruğu ile tanınan stegosaurus ve zırhla kaplı ve sopa gibisi bir kuyruğu olanthyreophoran dinozor kümesinin bir kesimi olduğu belirtildi.

’15 kesim diş ve iskelet modülleri bulundu’

Baş paleontolog Sebastián Apesteguía ve meslektaşları, iguana dişlerine benzeyen yaprak gibisi bir biçime sahip 15 diş modülüyle birlikte jakapil’in kısmi bir iskeletini buldular.

Jakapil, çok daha evvel yaşamış olan ilkel bir tireofor formuna benziyor ve bu da Kretase’den kalma bir izlenim veriyor. Apesteguía daha evvel bu türlü bir tireoforanın güney yarımkürede hiçbir yerde bulunmadığını söylemişti.