Ankara’da zehirlenen 9 yavru köpekten 2’si öldü!

Olay, dün gece saatlerinde İmrahor Vadisi‘nde bulunan bir hayvan barınağında gerçekleşti. Hayvanseverler tarafından besleme noktası olarak kullanılan bölgede yavru köpeklerin bulunduğu padok kısmına kimliği meçhul kişi yahut şahıslar tarafından derisi yüzülmüş yavru köpek başı ve zehirli olduğu argüman edilen çok sayıda kemik atıldı.

Sabah saatlerinde besleme yapmak için barınağa gelen hayvanseverler tarafından bulunan 9 yavru köpekten 2’sinin öldüğü tespit edildi. 7 yavru köpeğin de baygın olduğunu fark eden hayvanseverler, yavru köpekleri yakında bulunan veteriner kliniğine götürdü. Olay hakkında inceleme yapmak için barınağa gelen Mamak İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, yavru köpeklerden örnek aldı. Hayvanseverler şikayetçi olurken daha evvel de barınağa farklı akınlar olduğu söz edildi.

“ÜZERİNDE DERİ OLMADAN ATILMIŞ”

Vadi bölgesinde nizamlı olarak besleme yaptıklarını belirten Pati Koruyucuları Derneği Lider Yardımcısı Emrah Karatekin, “Pazar günleri toplu aktiflik yapıyoruz. Çocuklarıyla birlikte gelen aileler de bu aktiflikte oluyor. Bugün sabah daima bir arada buraya geldik. Geldiğimizde birtakım köpeklerin öldüğünü fark ettik ve içeride diğer bir köpeğe ilişkin kafatası ve kemikler bulduk. Bildiğiniz diğer yavru köpeğin modülleri kesilmiş, üzerinde deri olmadan et kesimi halinde buraya atılmış” diye konuştu.

“MİSİLLEME YAPILMIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Geçmişte barınağın olduğu bölgeye öbür taarruzların da yapıldığını lisana getiren Pati Koruyucuları Derneği Lideri Ayşe Taşkıran, “Bir insanın yaptığını düşünüyoruz. Misilleme yapılmış olduğunu düşünüyoruz. Bölgemize yavru köpek başı atarak köpek düşmanlarının, hayvan düşmanlarının misilleme yaptığını düşünüyoruz. Daha evvel kulübelerimiz yakıldı, alanın içerisinde lastik yaktılar. Biz çevreyi tel çevirdik ve kamera taktırdık. Kameramız önden girişleri alıyor lakin art taraftan görmediği bir yer var. 2 yavrumuzu kaybettik. Toplam 9 köpeğimiz zehirlendi. 2-3 tane daha yavrumuz var fakat şimdilik belirti yok lakin birkaç gün sonra da belirtiler çıkabiliyor, onları da takip ediyoruz. Bugün burada olan rastgele olarak buraya gelen insanların yaptığı bir şey değil, büsbütün bize bildiri vermek, misilleme yapmak. Biz bunu bitireceğiz bildirisi açıkça” dedi.

“KİM BİLİR NASIL ÖLDÜRÜLDÜ”

Bölgede besleme yapan diğer bir hayvansever topluluğunun kurucusu olan Erkin Erdoğdu ise şu formda konuştu:

  • Beşerler çok agresif davranmaya başladı. Ünlüler zehirleme tanımları bile verdi. Geldiğimiz noktada buraya bir kafatası atılıyor. Yavru hayvan kafatası ve kim bilir nasıl öldürüldü. Bunun yakınında 10’a yakın köpek zehirleniyor. Zehirleme kesin, İlçe Tarım Müdürlüğü kendisine nazaran bunun tespitini yapacak. Sonuçlar geldi. Veteriner kliniğinin gönderdiği rapora nazaran zehirlenme görünüyor.