Altın Yatırımcılarının Gözü Bu Veride: Neler Bekleniyor?

Piyasa analisti Anil Panchal, altın fiyatının, önemli ABD istihdam verileri öncesinde iki haftanın en düşük seviyesinden sıçramasına rağmen, yukarı yönlü ivmeden yoksun kaldığını belirtiyor. Analiste göre altın, durgun piyasalardan ipuçları alırken, aynı zamanda karışık endişeler arasında daha yumuşak ABD Hazine faizlerinden ve ABD dolarının geri çekilmesinden faydalanmakta başarısız oluyor.

Altın yatırımcılarının gözü veri takvimini süsleyecek ABD ADP ve NFP’de

Altın traderları, mevcut çıkmazı kırmak için, ABD ADP İstihdam Değişikliği’nin aylık verilerinin yanı sıra Mayıs ayı Tarım Dışı İstihdam Bordrolarının (NFP) sırasıyla Perşembe ve Cuma günleri yayınlanacak olan verilerini sabırsızlıkla bekliyorlar. Veriler, Fed’in son şahin yorumları ve son zamanlarda merkez bankasının agresif faiz artırımı çağrılarını yenileyen iyimser ABD istatistikleri arasında büyük ilgi görüyor. Analiste göre, açıklanan rakamların iyimser tahminlerle eşleşmesi halinde, ABD Hazine faizleri ve ABD dolarının beklenen toparlanması değerli metal fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir.

Perşembe günü Fed’in Bej Kitabı’nın yanı sıra St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard’ın yeni büyüme korkuları yorumlarının ardından küresel piyasalar tehlikeli olmaya devam ediyor. Fed’in Bej kitabı, bölgelerin çoğunluğu hafif veya mütevazı bir büyüme gösterirken, çoğu da devam eden fiyat artışlarından haberdar olduğundan, ABD’deki ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırdı.

“Daha güçlü ABD verileri, sarı metali etkiliyor”

Ayrıca, 12 bölgeden üçü ABD resesyonuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard da toplantı başına 50 baz puanlık bir artışın şu an için ‘iyi bir plan’ olduğunu tekrarlarken, ABD’deki resesyonla ilgili endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte, Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin, yaptığı açıklamada, “İş yöneticilerinin verilerinde veya eylemlerinde bir durgunluk görünmüyor,” dedi. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Daha güçlü ABD verileri, durgunluk korkuları hakkında şüpheleri artırıyor. Ancak aynı durum, Fed’in faiz artırımlarındaki agresif duruş ihtimalini de artırıyor ve altın fiyatlarının yanı sıra piyasa duyarlılığını da etkiliyor.

Nisan ayı için ABD ISM İmalat PMI önceki 54,5 ve 55,4 beklentileri karşısında 56,1’e yükseldi. Ayrıca, ABD JOLT İş Açılışları önceki veri olan 11,8’in altına geriledi ancak 11,4 piyasa tahminleriyle eşleşti. Analist, durgunluk korkularının ve iyimser ABD verilerinin, daha güçlü Hazine faizlerini desteklemek için şahin Fedspeak’e katıldığını ve bunun da altın fiyatına meydan okumada çok önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Bununla birlikte, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin 1,4 baz puan (bps) düşüşle %2,91’e gerilemesi, resesyon sıkıntıları arasında hisse senedi alıcılarını memnun edemedi.

“Jeopolitik korkular da altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor”

Ejderha ulusunun dünyanın en büyük altın tüketicilerinden biri olması nedeniyle, yeni bir ticaret savaşına işaret eden Çin ile ilgili manşetler de değerli metal fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Analist, Pekin’in ekonomik zorluklarının, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğu için küresel büyümeye ilişkin soruları da gündeme getirdiğini hatırlatıyor.

Reuters’in ABD’nin Sincan mallarına yönelik bir yasağı uygulamaya hazır olduğunu öne süren haberleri de büyük piyasalarda havayı bozuyor. Ayrıca, Çin’in Avustralya Büyükelçisi Xiao Qian’ın yorumları, hükümetteki değişikliğe rağmen Pekin’in yasağından Avustralyalı şirketleti rahatlatmadığına işaret ediyor.

Ek olarak analist, Rusya’yı çevreleyen jeopolitik korkuların, şahin Fed’in ABD dolarına doğru güvenli liman akışlarını cezbetmesiyle birlikte piyasa hissiyatı ve külçe fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu kaydediyor. Son zamanlarda Moskova’nın Donbas’taki zorlu mücadelesi karamsarlığı yaydı.

Altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti Anil Panchal, altın fiyatının, daha sıkı RSI ve yükseliş MACD sinyallerinin önceki günün toparlanmasını desteklemesiyle, 1.856 doları çevreleyen 200 günlük EMA seviyesini tekrar dürtmeye çalıştığını belirtiyor. Anil Panchal, şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Bununla birlikte, 1.856 doları aşan herhangi bir yükseliş, 100 günlük EMA ile 1.876 dolarlık 50 günlük EMA’nın birleştiğinden doğrulama gerektirecektir. Alıcılar 1.876 dolarlık engeli aşmayı başarırsa, Mart ayından itibaren 1.915 dolar civarında aşağı doğru eğimli bir direnç çizgisi izlemek önemli olacak. Alternatif olarak, 1.810 dolar civarında çoklu destek ve 1.800 dolar eşiği, altın ayılarına meydan okuyacaktır.