Aliyev, Paşinyan ve Michel’den üçlü tepe

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Avrupa Birliği Kurulu Lideri Charles Michel’le Belçika’nın başşehri Brüksel’deki üçlü toplantıda bir ortaya geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB Kurulu Lideri Charles Michel’in daveti üzerine geldiği Belçika’nın başşehri Brüksel’de temaslarına başladı. Aliyev, temasları kapsamında Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile üçlü toplantıda bir ortaya geldi.

Dördüncü kere gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde, Azerbaycan ve Ermenistan ortasında barış mutabakatının hazırlanması, hudutların belirlenmesi, irtibatın ve ulaşımın açılmasıyla ilgili kurullarda müzakerelerin yapılması hususları yer alıyor. Ayrıyeten, mayın sorunu da dahil olmak üzere insani sorunlar, 1’inci Karabağ Savaşı’nda kaybolan Azerbaycan vatandaşları, Ermenistan’daki Azerbaycan halkına ilişkin toplu mezarlar, tarihi ve kültürel anıtların durum da ele alındı.

Aliyev ve Paşinyan, AB Kurulu Lideri Charles Michel’in konut sahipliğinde, 14 Aralık 2021’de, 6 Nisan ve 22 Mayıs 2022’de Brüksel’de bir ortaya gelmişti.