Al Jazeera: Ebu Akile’nin vefatına yol açan mermi İsrail ordusuna ilişkin

Katar merkezli Al Jazeera medya ağı, geçen ay işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin baskınını takip ederken başından vurulan tecrübeli muhabirinin vefatına yol açan merminin imgesini yayımladı.

Askeri uzmanların görüşlerine dayandırılan araştırma haberinde, inceleme sonucu, Ebu Akile’nin vefatına neden olan yeşil uçlu merminin, zırhı delmek için tasarlandığı ve M4 tüfeğinde kullanıldığı bilgisine yer verildi.

Haberde ayrıyeten merminin İsrail güçleri tarafından kullanılan 5.56 milimetre kalibreli mermilerden olduğu ortaya konuldu.

Şirin Ebu Akile

Kurşunun Ebu Akile’nin taktığı miğfere isabet ettikten sonra deforme olduğuna işaret edilen haberde, kullanılan mermi çeşidi, kalibresi ve bu cins mermileri ateşleyen silahlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için olay 3D teknolojisiyle simüle edildi.

“Herhangi bir asker onu kullandığında…”

Aynı haberde, “Uzmanlar, merminin ABD’de tasarlandığını ve üretildiğini söyledi” notu paylaşıldı.

Ürdünlü eski Tümgeneral Fayez al-Dwairi, “Bu mühimmat, İsrail ordusu tarafından kullanılıyor. Rastgele bir asker onu kullandığında kesin bir gaye için kullanır. Avlamak, öldürmek ister. Onu kullanmanın öteki bir yolu yok” dedi.

Daha detaylı inceleme için merminin Filistin idaresinde kalacağı kaydedildi.

Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Tatlı Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Ebu Akile’nin, vazifesini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi yansılara neden olmuştu.

İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.