Akkuyu NGS inşa alanında yeni gelişme

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye’nin güçte kıymetli bir yatırımı olarak öne çıkarken, Rus firmaları tarafından Türk işletme paydaşlarıyla devam ediyor.

Akkuyu Santrali’nin inşaatının her kademesi büyük bir titizlikle yönetiliyor. Santralin, içeriği ve çok katmanlı yapısı nedeniyle başka inşaat alanlarından çok farklı bir yapıya sahip.

Hava kanalları üretiliyor

Aşama basamak yapılan sistemde artık de inşa alanında havalandırma sistemlerinin montajında kullanılan metal borular olan hava kanallarının üretimi için atölyede çalışmalara başlandı.

Yuvarlak, kare ve dikdörtgen kesitli hava kanalları üretilecek

AA’nın haberine nazaran, atölye, Akkuyu NGS’nin reaktör kısımları ve türbin binaları olmak üzere ana tesislerinin yanı sıra santralin genel bina ve yapılarında kullanılacak yuvarlak, kare ve dikdörtgen kesitli hava kanalları üretiyor.

Üretim hacmi yılda yaklaşık 40 bin metrekare

Hava kanallarının üretiminin tam kapasiteye erişmesinin akabinde Türkiye’de üretilen çeliği kullanan nükleer santralin sağlam biçimde işletilmesi için değerli olan üretim hacmi yılda yaklaşık 40 bin metrekare olacak.

Atölyede tam teşekküllü üretim başlatıldı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, Akkuyu NGS inşaat alanında hava kanallarının üretimi için bir atölye inşa etme kararı, imalat zamanlamasını optimize etme ve mekanik montaj işleri kısımlarına hazır eser tedarik etme gereksiniminden kaynaklandı. Hava kanalı atölyesinin kurulması projesinin hazırlanması ve hayata geçirilmesi sırasında öbür nükleer santrallerin inşa tecrübesinden yararlanıldı. Mevcut kademede atölyede tam teşekküllü üretim başlatıldı.” tabirlerini kullandı.