Airbnb’nin yeni uygulaması kullanıcıların hoşuna gitmeyecek

Teknoloji, konukların yorum geçmişi, hesaplarının yaşı, talep ettikleri kalış süresi ve uygun olup olmadığı gibi faktörlere bakarak yetkisiz taraflarla sonuçlanması muhtemel rezervasyon türlerini otomatik olarak yakalamak için tasarlandı.

Şirket, Ekim 2021’den bu yana Avustralya’nın belirli bölgelerinde benzer teknolojiyi denediğini ve yetkisiz partilerde %35’lik bir düşüş gördüğünü söyledi. Ayrıca, daha önce ABD’de Temmuz 2020’den bu yana, 25 yaşın altındaki konuklara daha sınırlı odaklanan benzer bir sistem kullanılıyordu. Bu önceki teknolojiyle, genç konukların yaşadıkları yere yakın büyük evleri rezerve etmeleri engellendi.

Airbnb’nin yeni uygulaması kullanıcıların hoşuna gitmeyecek

Airbnb yıllardır partileri çökertmeye çalışıyor. 2019’da, California, Orinda’da bir Airbnb kiralamasında bir Cadılar Bayramı partisinde 100’den fazla kişinin katıldığı düşünülen bir silahlı saldırıda beş kişi öldükten sonra “parti evlerini” yasaklayacağını söylemişti.

2020’de, bu sefer COVID pandemisinin bir sonucu olarak daha fazla önlem aldığını duyurdu. Korku, barların ve kulüplerin kapatılmasının insanları sosyal mesafenin en hayati olduğu bir zamanda alternatif olarak Airbnb mülklerine yönelmeye teşvik etmesiydi. Çoğu sosyal mesafe kuralı artık gevşetilmiş olsa da, Airbnb parti yasağının işletmesi için olumlu bir hareket olduğunu gördü ve yasağı tutmaya karar verdi.

Şirketin duyuru yazısı, yetkisiz taraflara ev sahipliği yapmak için rezervasyon yapmasından şüphelenilen ve engellenen misafirlerin Airbnb üzerinden alternatif bir rezervasyon yapmaya devam edebileceğini söylüyor. Örneğin, bütün bir ev yerine özel bir oda rezervasyonu yapabilir veya platform üzerinden bir otel konaklaması rezerve edebilirler.

Airbnb daha önce, Ağustos 2020’de parti yasağını uyguladıktan sonra parti raporlarının sayısında yıldan yıla %44 düşüş gördüğünü söylemişti. Airbnb’nin platformunda sahip olduğu yaklaşık 150 milyon toplam kullanıcıya kıyasla toplamda, parti karşıtını ihlal ettikleri için yaklaşık 6.600 konuğun hesabını askıya aldığını söylüyor.