AB Rusya’yla vize mutabakatını askıya alıyor

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanlarının Rusya’yla 2007 yılında imzalanan vize kolaylığına ait muahedeyi askıya alma konusunda mutabık kaldığı belirtildi. Çekya’nın başşehri Prag’daki toplantı sonrası düzenlenen basın konferansında kararı açıklayan AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bu adımın daha gevşek düzenlemelere sahip ülkeler yoluyla AB’ye girmeye çalışan Rus müracaat sahiplerinin vize almasının önüne geçmek için atıldığını tabir etti.

Bir müddettir Rusya’yla hududu olan kimi üye ülkeler, Rus vatandaşlarının Schengen vizesi yoluyla Birlik içinde seyahat etmelerine yönelik tedbir alınması istikametinde birliğe baskı yapıyordu.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Borrell, Rus vatandaşlarına büsbütün seyahat yasağı uygulanmasının Rusya’daki sivil toplum ile bağlantıların kopmasına neden olabileceğini ve olumsuz sonuçlara yol açabileceğini tabir ederken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz da uygulamaya sıcak bakmadığını söylemişti. Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşı “Rusya başkanı Vladimir Putin’in savaşı” diye nitelendiren Scholz, mümkün bir seyahat yasağının pak insanları da mağdur edeceğine işaret etmişti.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da Facebook üzerinden Rusya ile vize kolaylığına ait mutabakatın askıya alınacağını lakin Birliğin genel bir vize yasağı uygulamayacağını açıkladı. Yaptığı açıklamada bu hususta Birlik içinde bir uzlaşma olmadığını kaydeden Szijjarto, Macaristan’ın da Rusya’ya vize yasağı getirilmesine karşı çıkan üye ülkeler ortasında olduğunu belirtti. “Rus vatandaşlarına uygulanacak genel bir vize yasağı olmayacak” diyen Bakan, “Birçok üye ülke, ben de dahil, buna karşı seslerini yükseltti” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)